Szukaj

Nowy sposób na wykrycie niedoborów witamin i białek

Naukowcy wykazali, że zbadanie poziomu niektórych białek może być stosowane w celu oszacowania poziomu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Co ciekawe, nie trzeba wówczas wykonywać badania dla każdego z czynników odżywczych. Podsumowanie badań, podczas których analizowano poziom pięciu witamin i minerałów u 500 niedożywionych dzieci w Nepalu, opublikowano w październiku w The Journal of Nutrition.

Jak twierdzą badacze, ponad 30 witamin i minerałów jest niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a konwencjonalne metody pomiaru ich poziomu polegają na przeprowadzeniu wielu różnych testów dla każdej z osób. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami, które są zbyt wygórowane w szczególności dla krajów rozwijających się.

Jak pokonać tę przeszkodę?

Zespół postanowił skoncentrować się na tym, co łączy wszystkie witaminy i minerały. Jak się okazuje, każda witamina i minerał oddziałuje w pewien sposób z białkami w organizmie. Naukowcy pobrali więc próbki krwi od 500 dzieci w wieku od 6 do 8 lat i na początku przeanalizowali poziom witamin i minerałów w tradycyjny sposób, a następnie wykorzystali metodę zwaną spektrometrią, dzięki której zidentyfikowali poziom białek. Skupili się na pięciu składnikach odżywczych – witaminach A,D, E, miedzi i selenie oraz pięciu białkach ściśle z nimi powiązanymi.

Spektrometria pozwoliła im więc zmierzyć do 1000 białek we w krwi w tym samym czasie i jak twierdzą lekarze, mogli oni oznaczyć osiem różnych próbek, mieszać je ze sobą i analizować w tym samym czasie, dzięki czemu zaoszczędzili mnóstwo czasu.

Naukowcy wierzą, że również inne witaminy i minerały są ze sobą powiązane, gdyż dzięki temu będą mogli mierzyć poziom wielu białek z jednej próbki i w ten sposób określą poziom niedoboru substancji u całej populacji w przeciągu kilku miesięcy. Co więcej, możliwe byłoby również wdrożenie odpowiedniego lekarstwa, którego zadaniem byłoby wzbogacenie organizmu o niedobory konkretnych składników.

Komentarze do: Nowy sposób na wykrycie niedoborów witamin i białek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz