Szukaj

Nowatorska metoda ograniczania kalorii przedłuża życie

Badacze z kalifornijskiego Instytutu Gladston dowiedli, iż dieta ketogeniczna, polegająca na eliminacji produktów wysokokalorycznych przez całkowite wykluczenie węglowodanów, może opóźnić procesy starzenia. Dzięki temu odkryciu naukowcy będą mogli zapobiec dolegliwościom związanym z podeszłym wiekiem, wliczając w to choroby serca, chorobę Alzheimera oraz różne formy raka.Wraz z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, choroby wieku podeszłego stają się coraz bardziej powszechne, wystawiając na ciężką próbę nie tylko pacjentów i ich rodziny, lecz także cały system opieki zdrowotnej.

Jednak według doktora Erica Verdin z Instytutu w Gladston, wkrótce będzie możliwe opracowanie nowych form leczenia oraz zapobiegania tym chorobom dzięki odkryciu jaką funkcję w organizmie pełni kwas 3-hydroksymasłowy – związek chemiczny produkowany przez ciało w trakcie długotrwałej diety ketogenicznej.

Już wcześniej wielokrotnie udowadniano, iż ograniczanie ilości spożywanych kalorii znacząco wpływa na długość życia, jednak jak dotąd nie stwierdzono mechanizmu jaki się za tym kryje.


Dopiero badania naukowców z Gladston pokazały, iż kwas 3-hydroksymasłowy, zwany też ciałem ketonowym, który jest uwalniany w trakcie diety niskowęglowodanowej, przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym – nadmierną produkcją i jednocześnie niedostateczną neutralizacją wolnych rodników.

Ciała ketonowe blokują te enzymy, które przyczyniają się do powstania stresu oksydacyjnego, a tym samym do starzenia się komórek.

Przełom w badaniach nad kwasem 3-hydroksymasłowym może mieć również istotne znaczenie w leczeniu takich chorób neurologicznych jak autyzm, urazowe uszkodzenie mózgu, choroba Parkinsona, czy też choroba Alzheimera – wszystkie te dolegliwości dotykają dziś milionów ludzi, jednak nadal nie ma na nie skutecznego lekarstwa.

Dzięki odkryciu związku pomiędzy dietą niskowęglowodanową a produkcją ciał ketonowych będzie możliwe opracowanie nowych metod zwalczania chorób serca i mózgu, jak również chorób innych organów w ciele człowieka.

Komentarze do: Nowatorska metoda ograniczania kalorii przedłuża życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz