Szukaj

Nie jedz podczas oglądania telewizji!

Jak twierdzą naukowcy z Cornell University, treści, które oglądamy w telewizji powodują, że spożywamy więcej kalorycznego jedzenia, co przyczynia się do otyłości – obecnej choroby cywilizacyjnej.

Oczywiście teoria ta oparta jest na badaniach. Sugerują one, że osoby, które na ogół nie są zbyt powściągliwe podczas doboru pokarmów, jedzą tyle samo kalorii zarówno podczas oglądania, jak i nieoglądania telewizji. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej u osób, które trzymają ścisłą dietę i starają się odżywiać zdrowo. Okazuje się, że podczas oglądania telewizji spożywają oni dużo więcej słodyczy i niezdrowego jedzenia.

Na czym polegało badanie?

W badaniu wzięło udział 180 studentów, zarówno tych powściągliwych, jak  niemogących pohamować się w jedzeniu. Podzieleni zostali oni na dwie grupy i każdej z nich został puszczony inny program (oczywiście zawierały one dużo treści mówiącej o jedzeniu) i dodatkowo, dostali oni odpowiednią ilość słodyczy. Po obejrzeniu programów, uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej ich łaknienia w trakcie oglądania telewizji.

Co wykazało badanie?

Wyniki pokazały, iż osoby, które nie zwracają uwagi na zdrowe odżywianie, nie spożyły większej ilości słodyczy niż zwykle. Niestety powściągliwi uczestnicy zjedli przygotowanych słodyczy bardzo dużo, a nawet więcej niż grupa druga.

Przeprowadzone doświadczenie potwierdza, jak silny wpływ na psychikę ludzką mają treści prezentowane w telewizji. Badacze ogłosili, iż w przyszłości pragną rozszerzyć swoje badania i zbadać grupy o większym zakresie wiekowym, oraz włączyć do eksperymenty także inne przekąski.

Komentarze do: Nie jedz podczas oglądania telewizji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz