Szukaj

Nawyki żywieniowe rodziców długoterminowo wpływają na dietę dziecka

Nowe badania sugerują, że ilość czasu, którą spędzają rodzice na przygotowanie posiłków w domu, może mieć wpływ na wybór jedzenia przez dziecko, także znajdującego się poza domem. Badania sugerują również, że dzieci rodziców, którzy spędzają więcej czasu na gotowaniu, częściej wybierają zdrowszą żywność.

Badanie przeprowadzone zostało przez Penn State's Department of Food Science i Department of Nutritional Sciences. W badaniu wzięło udział 61 dzieci w wieku od 4 do 6 lat wraz z ich rodzicami. Każda rodzina podczas badania uczestniczyła w dwóch wizytach laboratoryjnych. Dzieci próbowały i oceniały tam rożne potrawy oraz mówiły o swoich upodobaniach żywieniowych. Dzieci miały również do wyboru różne typy produktów. Z jednej strony były to słodkie ciastka i przekąski typu chipsy a z drugiej, podano im owoce oraz warzywa, takie jak winogrona czy brokuły. W międzyczasie, rodzice mieli za zadanie wypełnienie specjalnie przygotowanych ankiet, które zawierały różne pytania, takie jak – status społeczny, nawyki czy preferencje żywieniowe.

Badania, które zostaną przedstawione na Walnym Zgromadzeniu Towarzystwa Badań, sugerują, że czas poświęcony na przygotowanie posiłku w domu wpływa na wybór diety przez dziecko oraz na jego pozostałe decyzje, odnoszące się spożywania żywności.

- Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazują, że dzieci jedzą niewystarczające ilości pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Zamiast tego, jedzą więcej tłustych i słodkich pokarmów - powiedziała Dr. Shehab. - Teraz należy zachęcić rodziców, by gotowali więcej w domu, bo w ten sposób wpływają na decyzje żywieniowe podejmowane przez dzieci. - dodała.

Główne ustalenia wykazały, że dzieci, których rodzice poświęcają więcej czasu na przygotowanie posiłków w domu, miały większą tendencję do wyboru zdrowszych pokarmów w laboratorium, niż dzieci, których rodzice spędzali mniej czasu w domu na przygotowanie posiłków.

Z badań wynika również, że podawane posiłki przez rodziców, wpływają również na wybory żywieniowe dzieci jedzących poza domem. Jednak potrzebne są dalsze badania, które pozwolą sprawdzić, czy nauki rodziców na temat dobierania żywności i nauki jej przygotowania, będą odpowiednio wypływały na wiedzę i wybory żywieniowe dzieci.

Komentarze do: Nawyki żywieniowe rodziców długoterminowo wpływają na dietę dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz