Szukaj

Nastolatkom otyłym i nie w formie najwyraźniej brakuje witaminy D

Nowe hiszpańskie badania sugerują, iż otyłość i słaba forma fizyczna mogą wiązać się z niedoborem witaminy D. Artykuł opublikowano w QJM: An International Journal of Medicine. Badanie przeprowadzono na 536 dziewczętach i 470 chłopcach w wieku od 12,5 do 17,5 lat, którzy brali udział w projekcie HELENA (Healthy Lifestyle in Europe by Nutrition in Adolescence).Naukowcy odkryli, że nastolatki, które były fizycznie sprawne i miały niższy BMI (wskaźnik masy ciała), miały też we krwi wyższe stężenie witaminy D niż te, które miały wyższy BMI i były mniej sprawne.

Co więcej, okazało się także, że całkowita zawartość tłuszczu w ciele również zależała od witaminy D. U dziewcząt niedobór tej molekuły był powiązany z niską masą wolną u tłuszczu, a u chłopców z otyłością oraz z wyższym BMI.

Poza tym, u dziewcząt witamina D była powiązana z siłą uścisku ręki, a u płci przeciwnej z większą maksymalną konsumpcją tlenu.

Naukowcy podsumowują, że im lepsza sprawność fizyczna i im niższe BMI, tym lepsze poziomy witaminy D we krwi.

Nie jest to pierwsze badanie, które pokazuje znaczenie witaminy D dla zdrowia nastolatków. W ubiegłym roku prace opublikowane w Osteoporosis International udowodniły, że molekuła ta poprawia gęstość kości w tej grupie wiekowej, ale jedynie u tych osób, które są fizycznie sprawne.


Naukowcy od dawna podkreślają, że witamina D ma kluczowe znaczenia dla tworzenia i utrzymania zdrowych kości i zębów. Jej niedobór prowadzi do zmiękczania i deformacji kości.

W omawianym badaniu naukowcy zmierzyli stężenie witaminy D we krwi, mineralną gęstość kości, stężenie wapnia oraz poziomy spożycia witaminy D, a także poziomy fizycznej aktywności i sprawności u hiszpańskich nastolatków. Pod uwagę wzięli także takie czynniki jak: wiek, płeć, pora roku, spożycie wapnia.

Obliczyli, że wyższe stężenia witaminy D we krwi były związane z lepszymi stężeniami minerałów w kościach, ale jedynie u tych nastolatków, które były fizycznie aktywne.

Nie określono, czy witamina D prowadzi do poprawy masy kostnej u aktywnych nastolatków, czy też fizyczna aktywność prowadzi do poprawy masy kostnej u nastolatków, które miały wstarczające poziomy witaminy D. Nakreślono jedynie pewną korelację.

David Haslam z UK National Obesity Forum podsumowuje: - Jeżeli chcesz poprawić swoją wagę i poziomy witaminy D, jest na to prosty sposób. Więcej czasu spędzaj na zewnątrz.


Komentarze do: Nastolatkom otyłym i nie w formie najwyraźniej brakuje witaminy D

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz