Szukaj

Nasiona chia mogą pomóc w leczeniu cukrzycy i zwiększaniu energii

Według informacji dostarczonych przez Nutrition Data, 1 uncja (28 gramów) z suszonych nasion chia zawiera 18% zalecanego dziennego spożycia wapnia, 27% fosforu, 30% magnezu oraz różne ilości cynku, miedzi i potasu. 1 uncja nasion chia zawiera aż o 42% dziennego spożycia błonnika, dzięki czemu są skutecznym naturalnym lekarstwem na zaparcia.

Chia (szałwia hiszpańska) jest gatunkiem roślin kwiatowych, które mają owalne, wielobarwne nasiona. Uprawiana jest od wieków w Meksyku i Gwatemali. Nasiona Chia zaczęły się cieszyć uznaniem w Stanach Zjednoczonych, kiedy ekscentryczna kalifornijska firma produkująca gadżety Joseph Enterprises, zaczęła sprzedawać je w 1980 roku jako Chia Pets, czyli figurki z terakoty, na których kiełkuje chia.

Poniżej znajduje się lista korzyści zdrowotnych przypisywanych nasionom chia i badań, które je popierają.

Bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Jedna porcja (2 uncje) nasion chia zawiera około 11 gramów tłuszczu. Wśród nich 1 g stanowią nasycone tłuszcze, a pozostała część składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, włączając w to kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. W rzeczywistości, zgodnie z analizą z 2005 roku opublikowaną w czasopiśmie Nutrition Research, nasiona chia stanowią największe źródła roślinnego kwasu alfa-linolenowego (ALA). ALA jest egzogennym kwasem tłuszczowym omega-3, który zapobiega rakowi, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zmniejsza poziom kortyzolu i wiele innych.

Doskonałe źródło białka i energii

Według eksperta dr Wayne’a Coates’a, nasiona chia składają się w co najmniej 20% z białek. Białko to jest wysokiej jakości; wynik aminokwasów dla nasion Chia wynosi 91/100 możliwych, co przyćmiewa dziesiątki innych nasion wysokoproteinowych, takich jak siemię lniane. Nasiona szałwii hiszpańskiej stanowią doskonałe "uzupełniające" źródło białka dla wegetarian, a także potężne źródło energii dla kulturystów i sportowców.

Pomoc w leczeniu cukrzycy

Pierwszego stycznia 2009 opublikowano w „British Journal of Nutrition” badania, które ujawniły, że chia może normalizować oporność na insulinę u szczurów z cukrzycą przy jednoczesnym zmniejszeniu zawartości tłuszczu i cholesterolu we krwi. Te wspaniałe wyniki są często związane z faktem, że nasiona chia tworzą żel po spożyciu, co spowalnia rozkład węglowodanów, dzięki czemu układ pokarmowy przetwarza cukry w bardziej stopniowy i stabilny sposób.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Nasiona chia mogą pomóc w leczeniu cukrzycy i zwiększaniu energii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz