Szukaj

Nadmierna konsumpcja napojów gazowanych możliwą przyczyną zgonu kobiety

W Nowej Zelandii, zaledwie 30-letnia Natasha Harris zmarła na zawał serca. Jak przypuszczają lekarze, przyczyną jej śmierci była nadmierna konsumpcja napojów gazowanych: każdego dnia wypijała bowiem do 10 litrów Coca-Coli.Przedawkowanie napojów gazowanych podobne jest do przedawkowania kokainy i powoduje utratę potasu w krwiobiegu – zjawisko to jest określane mianem hipokaliemii.

W rezultacie picia napojów gazowanych każdego dnia, już kilka lat temu Harris musiała usunąć zęby, które się zepsuły z powodu cukru zawartego w tych produktach. Ale zwyczaj ten wpłynął nie tylko na jej zdrowie – jedno z jej dzieci przyszło na świat bez szkliwa zębowego, prawdopodobnie z powodu przesadnej konsumpcji tych napojów, której oddawała się kobieta także w okresie ciąży.

Rodzina Harris donosi, iż kobieta cierpiała nawet na syndrom odstawienia, włączając w to drżenie ciała.


Eksperci wyjaśniają, że tak wielka ilość Coca-Coli każdego dnia to równowartość 970 mg kofeiny i 1 kilograma cukru. Oficjalne zalecenia mówią, iż dzienna ilość kofeiny akceptowalna dla zdrowia jest dwa razy mniejsza, a ilość cukru aż... 11 razy mniejsza niż to, co spożywała Harris każdego dnia.

Jednym ze skutków ubocznych takiego uzależnienia jest arytmia serca, która sprawia, że mięsień ten bije albo zbyt szybko, albo zbyt wolno.

Firma Coca-Cola zaprzecza, jakoby istniało powiązanie między jej produktem a zgonem kobiety. W The Southland Times jednak w ubiegłym roku przedstawiciel firmy przyznawał: - Ogromnie przesadna konsumpcja jakiegokolwiek napoju czy jedzenia, włączając w to nawet wodę, może być szkodliwa dla zdrowia.

Koroner prowadzący śledztwo w sprawie śmierci Harris stwierdził w komunikacie przytaczanym przez Television New Zealand: - Ona i jej rodzina powinni byli zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze. Fakt, że musiała usunąć zęby wiele lat wcześniej przed zgonem z powodu tego, co jej rodzina uważała za próchnicę spowodowaną przez Coca-Colę, a także fakt, że jedno z jej dzieci urodziło się bez szkliwa zębowego, powinny być traktowane przez nią i przez jej rodzinę jako ostrzeżenie.


Komentarze do: Nadmierna konsumpcja napojów gazowanych możliwą przyczyną zgonu kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz