Szukaj

Na samą myśli o ćwiczeniach stajemy się bardziej głodni

Większość ludzi aktywność fizyczną łączy ćwiczenia ze zwiększeniem liczby spożywanych pokarmów. Poddajemy się przekonaniu, że człowiek, który ćwiczy powinien jeść więcej. Wprowadzenie nowych nawyków dotyczących zwiększenia aktywności fizycznej może nie prowadzić do odchudzania, ponieważ w ramach rekompensaty spożywamy większe ilości pożywienia.

Stan ćwiczeń

Naukowcy postanowili zbadać głębiej to zjawisko i poddać w sprawdzenie tezę, iż sama myśl o ćwiczeniach wywołuje w nas uczucie głodu i wpływa na zwiększenie ilości spożywanych pokarmów.

W badaniu wzięło udział dziewięćdziesięciu czterech dorosłych. Próbę przeprowadzono w centrum handlowym sugerując inny cel spotkania. Badani zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich nawyków aktywności fizycznej. Następnie podano im do przeczytania scenariusz opisujący pół godzinny bieg i szczegółowy opis stopnia zmęczenia po takim wysiłku. Potem każdy z uczestników odpowiedział jeszcze na kilka pytań i w ramach zakończenia uczestnik mógł wybrać jedną z serwowanych dwóch przekąsek.

Proces powtórzono zadając początkowo pytania o ich upodobania muzyczne, następnie podawano do przeczytania scenariusze opisujące trzydziestominutowy spacer. Badani na koniec zostali poproszeni o oszacowanie kaloryczności serwowanych przekąsek.

Głód na zawołanie

Po przeanalizowaniu wyników badania potwierdzono założoną tezę. Już samo czytanie o aktywności fizycznej spowodowało, że uczestnicy pozwalali sobie na znacznie więcej w zakresie przyjęcia pożywienia. Dodatkowo badanie wskazało, że uczestnicy, którzy czytali o półgodzinnym biegu mieli tendencję do zaniżania kaloryczności wybranych przez siebie przekąsek.

Badanie to pokazuje w jaki sposób nasz mózg odbiera sugestie i oszukuje cały organizm. Zapoznanie się pacjentów z wynikami tych obserwacji na pewno wpłynie na poprawę świadomości i krytyczne podejście do oddzielenia konsumpcyjnego spożywania od rzeczywistego zaspokajania głodu i uzupełniania „paliwa” po intensywnych ćwiczeniach.

Komentarze do: Na samą myśli o ćwiczeniach stajemy się bardziej głodni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz