Szukaj

Młodzi w wieku od 15 do 25 lat nie przywiązują wagi do diety

Niepokojące nawyki zdrowotne młodych ludzi odsłania ankieta ujawniająca, że młodzi uprawiają tylko niektóre dyscypliny sportowe, są mało zainteresowani konsumpcją owoców i warzyw, przegryzają i pomijają posiłki, albo jedzą je w biegu, a wielu z nich lekceważy swoje problemy z wagą. Badanie przeprowadzone we Francji dla firmy doradczej «Doing good, doing well» na tysiącu osób w wieku od 15 do 25 lat, oferuje zaiste niepokojące spostrzeżenia na temat francuskiej młodzieży.Ankieta przede wszystkim zdaje się dowodzić, że około jedna piąta dorosłej młodzieży cierpi na nadwagę lub otyłość. Okazuje się, że jedna trzecia z tych uważających się za "szczupłych" czy o "normalnej wadze", ma wskaźnik masy ciała wskazujący coś zupełnie odmiennego.

Otyłość i podjadanie

Ankieterzy z Instytutu IPSOS, którzy pieczołowicie przeanalizowali dietetyczne praktyki młodej generacji, dostarczyli szereg mało budujących statystyk. Większość ankietowanych łączy anarchiczne nawyki, które, jak wiemy, sprzyjają powstawaniu otyłości.

Sześciu na dziesięciu młodych deklaruje, że spożywa posiłki przed ekranem telewizora co najmniej raz dziennie, 54% odżywia się nieregularnie, połowa je często śniadanie zaledwie w pięć minut.

Wolą również napoje gazowane od wody źródlanej.

Wielu z nich opisuje stres jako silny czynnik warunkujący sięganie po przekąski.

Rozumiemy, że w wieku poniżej 25 lat, dieta i styl życia nie są jeszcze dostatecznie unormowane, ale badania istotnie wskazują nagromadzenie złych nawyków, co jest naprawdę niepokojące, mówi Helene Roques, dyrektor firmy konsultingowej dla przedsiębiorstw biznesowych pragnących podnieść świadomość na temat żywienia, poprzez swe działania na rzecz dobrego samopoczucia ludzi młodych.


Spytanych o skład diety, 73% młodych ludzi oświadcza, że nie je codziennie owoców i warzyw, często dlatego, że ich nie lubią. Prawie czterech na dziesięciu respondentów stwierdza, że nigdy nie uprawia sportu. A wielu z nich niewiele wie o konieczności zachowania zdrowego stylu życia.

Słuchając ankietowanych ma się wrażenie, że wielu nastolatków i dorosłej młodzieży chętniej przeznacza swoje wydatki na odzież i telefon niż na budżet żywieniowy.

Przed telewizorem

Środowisko rodzinne przyczynia się do wyjaśnienia zaburzeń odżywiania wśród francuskiej młodzieży. 55% z nich oznajmia, że wychowali się w rodzinach, gdzie posiłki były spożywane przed telewizorem.

Poza tym, amerykańskie badania potwierdziły w 2007 r., że posiłki konsumowane przed małym ekranem nie są często zrównoważone, a kolacje spożywane z rodziną na ogół zawierają więcej owoców, warzyw i produktów mlecznych.

Wejście w życie zawodowe jest kolejnym deregulującym czynnikiem.

Sześciu młodych na dziesięciu oznajmia, że zmuszeni są często pospiesznie zjeść lunch w miejscu pracy. Wiele też potwierdza spożywanie posiłków o nieregularnych porach. Tymczasem nie wydaje się bezpodstawną niezgodność wskaźnika biologicznego rytmu z czynnikami nadwagi i otyłości.

Na podstawie tych opinii, Helene Roques wzywa firmy do mobilizacji, gdyż, jak mówi, komunikaty instytucji rządowych o profilaktyce zdrowia wydają się nie mieć żadnego wpływu na to pokolenie.Komentarze do: Młodzi w wieku od 15 do 25 lat nie przywiązują wagi do diety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz