Szukaj

Koszt walki z otyłością jest bardzo wysoki

Koszt walki z otyłością jest prawie równomierny z kosztem walki z paleniem, czy z kosztami konfliktów zbrojnych, a większy od leczenia alkoholizmu. Ponadto, najnowsze badania sugerują, iż 2,1 mld ludzi - czyli około 30% ogółu ludzkiej populacji – cierpi na nadwagę lub otyłość.

Koszty związane z leczeniem otyłości stale rosną, łącząc się ściśle z problemami systemu ochrony zdrowia i światowej gospodarki. Najnowszy raport firmy McKinsey Global Institute dotyczący tego zagadnia dowodzi, iż koszt walki z otyłością może wzrosnąć nawet o połowę już w 2030 roku.

Co to jest otyłość?

Otyłość jest określana jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Najczęstszym sposobem oszacowania stopnia otyłości jest sprawdzenie wskaźnika masy ciała (BMI), który mierzy się poprzez podzielenie wagi ciała liczonej w kilogramach przez wzrost mierzony w metrach kwadratowych. BMI wynoszące powyżej 25 oznacza nadwagę, czyli nadmierną tuszę przekraczającą tzw. masę optymalną. BMI 30-40 określa początki choroby - otyłości, natomiast powyżej 40 skutkuje znacznymi problemami z otyłością. BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę.

Globalny Kryzys

W sprawozdaniu firmy McKinsey Global Institute stwierdzono, że otyłość osiągnęła rozmiary „globalnego kryzysu". Wzrost występowania tej przypadłości objawia się coraz częstszymi zachorowaniami na cukrzycę, nowotwory, choroby serca i płuc. W obliczu zagrożenia niektóre kraje decydują się na wprowadzanie podatków od wysokiego stężenia tłuszczu i cukrów zawartych w produktach spożywczych oraz rozpoczęcie kampanii społecznych z zakresu zdrowia publicznego. W działaniach zostały również uwzględnione programy kontroli wagi i obowiązkowe zajęcia fitness prowadzone w obrębie dużych zakładów pracy.

- Raport jest ważnym wkładem w debacie na temat otyłości. Public Health England (agencja wykonawcza Angielskiego Departamentu Zdrowia) konsekwentnie upiera się przy tym, iż proste komunikaty stanowią niewystarczające środki do walki z tak dotkliwym problemem. Otyłość wymaga zaangażowania całej strefy publicznej, samorządowej, a także ogółu społeczeństwa - podkreśla Dr Tedstone, główny dietetyk Alison w PHE.

Mateusz Demski
Komentarze do: Koszt walki z otyłością jest bardzo wysoki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz