Szukaj

Kofeina związana z nietrzymaniem moczu?

Ilość kofeiny, jaką możemy znaleźć w dwóch filiżankach kawy, może przyczyniać się do nietrzymania moczu u płci brzydkiej. Takie wnioski przedstawiają naukowcy z University of Alabama w magazynie The Journal of Urology. Dr Alayne Markland, główny autor badania, mówi: trzeba wziąć to pod uwagę. Ludzie, którzy mają problemy z nietrzymaniem moczu, powinni przyjrzeć się swojej konsumpcji kawy.Mimo że całe badanie nie udowadnia, że to kofeina powoduje przeciekanie z pęcherza, to jednak mężczyźni z projektu, którzy pili najwięcej kawy, byli też bardziej zagrożeni pojawieniem się tego problemu w porównaniu do mężczyzn, których konsumpcja tej używki była ograniczona.

Jak do tej pory, wiele badań powiazało kofeinę z nietrzymaniem moczu u kobiet. Chcemy się przekonać, czy kofeina ma również wpływ na mężczyzn, wyjaśnia dr Markland.

Ocenia się, że 85% Amerykanów regularnie konsumuje kofeinę (napoje, żywność, cukierki, słodycze, lody zawierające czekoladę). Nietrzymanie moczu ma dotyczyć od 5 do 21% dorosłych mężczyzn w USA.

Aby dojść do swoich wniosków, dr Markland z kolegami posłużyli się danymi na temat 4 000 mężczyzn z narodowej ankiety przeprowadzonej w latach 2005 – 2008.


Badacze przyglądali się przypadkom nietrzymania moczu oraz poziomom konsumpcji kofeiny, jak również ilości wody przyjmowanej z pożywienia i napojów.

W sumie, mężczyźni konsumowali przeciętnie 169 mg kofeiny każdego dnia, czyli nieco więcej niż 125 mg, które znajdujemy w filiżance kawy.

Około 13% mężczyzn cierpiało na nietrzymanie moczu, ale u zaledwie 4,5% z nich problem ten był umiarkowany bądź ciężki (kilka kropli wyciekającej uryny w przeciągu miesiąca).

Naukowcy przyjrzeli się wiekowi uczestników i innym czynnikom ryzyka i stwierdzili, że ci, którzy spożywali 234 mg lub więcej kofeiny dziennie, byli o 72% bardziej zagrożeni umiarkowanym bądź ciężkim nietrzymaniem moczu.

Zaś ci, przekraczający dawi 392 mg na dzień, byli aż 2 razy bardziej zagrożeni tą dolegliwością.

Całkowita konsumpcja wody zaś nie była powiązana z ciężkim bądź umiarkowanym nietrzymaniem moczu.

Dr Markland mówi: nie jest ważne, ile płynów przyjmuje dana osoba. Niektóre badania na kobietach pokazały, że kofeina podrażnia pęcherz. Być może to samo dotyczy mężczyzn. Potrzebne są dodatkowe badania pod tym kątem.

Dr Bryan Voelzke z University of Washington Medical Center w Seattle mówi: leki zażywane przez mężczyzn, takie jak diuretyki, mogą również wpływać na kontrolę pęcherza. Odkrycia te są interesujące, ale potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą zrozumieć wszystkie czynniki związane z tym zjawiskiem. Na razie nie powinniśmy nawoływać do zaprzestania picia kawy.

Komentarze do: Kofeina związana z nietrzymaniem moczu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz