Szukaj

Jedzenie orzechów włoskich obniża ryzyko wystąpienia raka i chorób serca

Orzechy włoskie zaliczane są do tzw. superjedzenia, czyli najbardziej odżywczego i korzystnego dla zdrowia pożywienia roślinnego na świecie. Długofalowe badania, przeprowadzone na 7 tysiącach Hiszpanów w wieku powyżej 50 lat, udowodniły, że u tych uczestników, którzy jedli więcej niż trzy porcje tygodniowo różnego rodzaju orzechów (orzechy laskowe, nerkowca, brazylijskie, itp.), ryzyko raka i chorób sercowo-naczyniowych było niższe niż u osób, które w ogóle nie jadły tych suchych owoców.Wyniki tych prac zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine.
   
Amatorzy orzechów mieli niższy wskaźnik masy ciała (BMI) i szczuplejszą talię, byli bardziej wysportowani i mniej palili. Również ich sposób odżywiania był bardziej zrównoważony - jedli więcej warzyw, owoców i ryb niż osoby, w diecie których brakowało tych owoców w skorupce.
   
Ponadto osoby, które jadły orzechy, wykazywały niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie. Ich ryzyko zgonu było niższe niż 39%, zaś u amatorów orzechów włoskich ryzyko to było dodatkowo niższe o 45%.     

   
U osób, które jadły więcej niż trzy porcje (każda odpowiada 28 g) orzechów włoskich w tygodniu, ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych obniżyło się o 55%, a raka o 40%.

- Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób orzechy włoskie zapobiegają przedwczesnym zgonom, ani też dlaczego miałyby być lepsze dla zdrowia niż inne rodzaje orzechów - wyjaśnił autor badania Jordi Salas-Salvado z Uniwersytetu Rovira i Virgili w Tarragonie (Hiszpania).

Owoc orzecha włoskiego jest bogaty w kwas alfa-linolenowy (ALA) i organiczne związki chemiczne (głównie w skórce) oraz błonnik i składniki mineralne (wapń, magnez i potas), które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie

Komentarze do: Jedzenie orzechów włoskich obniża ryzyko wystąpienia raka i chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz