Szukaj

Jedzenie kurczaka w wieku nastoletnim może uchronić przed rakiem jelita grubego

Badanie przeprowadzone na 20 000 kobiet pokazuje, że te, które jadły kurczaki, kiedy były nastolatkami, w życiu późniejszym są mniej zagrożone rozwojem polipów jelita grubego, które są łagodnymi naroślami mogącymi przeistoczyć się w groźny dla życia nowotwór.Co prawda, naukowcy nie znaleźli bezpośredniego powiązania między czerwonym mięsem a polipami, ale rezultaty pokazują, że zastąpienie jednej porcji czerwonego mięsa dziennie porcją kurczaka lub ryby może zmniejszyć ryzyko pojawienia się polipów o ok. 40%.

Dr Katharina Nimptsch mówi: - Pośród wszystkich nowotworów, to rak jelita grubego najbardziej zależy od diety. Wcześniejsze badania wykazały, że dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso może podnieść ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Inne czynniki ryzyka to duża konsumpcja alkoholu, brak ćwiczeń, cukrzyca, tłuszcze w diecie.

Wcześniejsze badania jednak badały wpływ diety u osób dorosłych, nie skupiając się nad tym, co ludzie jedli, kiedy byli nastolatkami, i w jaki sposób to wpłynęło na ich ryzyko raka.

Badacze piszą: - Kancerogeneza raka jelita grubego to długi proces, trwający całymi dekadami. Może jednak zacząć się już w bardzo młodym wieku.

Naukowcy poprosili kobiety w wieku od 34 do 51 lat o odpowiedź na pytania na temat tego, co jadły, kiedy były jeszcze w szkole średniej. W ciągu 10 lat obserwacji u 1 494 pań zdiagnozowano polipy jelita grubego – u 305 z nich polipy były w zaawansowanym stadium.

Dr Nimptsch mówi: - Nasze badania nie sugeruje, że istnieje powiązanie między spożyciem czerwonego mięsa w wieku nastoletnim a polipami jelita grubego w życiu późniejszym, ale pokazujemy, że wyższe spożycie drobiu w tym okresie było powiązane z mniejszym ryzykiem pojawienia się polipów.

Natomiast jedzenie większej ilości ryb i drobiu w życiu dorosłym wydaje się nie mieć wpływu na to ryzyko.

Dr Nimptsch dodaje: - Zanim wystosujemy jakieś zalecenia w oparciu o te odkrycia, potrzebujemy badań potwierdzających.

Aktualne prace ukazały się w American Journal of Epidemiology.


Komentarze do: Jedzenie kurczaka w wieku nastoletnim może uchronić przed rakiem jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz