Szukaj

Jedna dieta nie dla każdego

Istnieje wiele programów odchudzania, których głównym celem jest utrata wagi, poprzez spożywanie produktów o niskiej zawartości tłuszczu lub diety niskowęglowodanowej. Najnowsze badania stwierdzają, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy tymi programami, wszystko zależne jest od gustu uczestników. Największym problemem w badaniu była zbiórka uczestników, którzy suwerennie będą testować różne diety. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA.

Na analizę badań trzeba było trochę poczekać, bo zawierała ona 50 długoterminowych badań (co najmniej 12 miesięcy) które objęły łącznie ponad 7 300 osób. W badaniach potwierdzono między innymi fakt, że osoby przebywające na specjalnie przygotowanych programach dietetycznych, traciły znacznie więcej kilogramów niż osoby próbujące odchudzać się indywidualnie. W dodatku po 6 miesiącach porównano osoby przebywające na diecice niskotłuszczowej i niskowęglowodanowej, okazało się, że ci pierwsi stracili średnio 19,2 kg, podczas gdy osoby z drugiego typu diety, straciły średnio 17,6 kg.

Jednak ważniejszą analizą tego badania jest fakt, że największą efektywnością cieszyły diety, które pasowały do indywidualnych potrzeb uczestnika. Dzięki temu, taka osoba mogła łatwiej trzymać się zasad programu i odnosić lepsze efekty. Dr Bradley C Johnson z Hospital for Sick Children Research Institute powiedział – Nasze badania sugerują, że pacjenci mogą wybierać z wśród tych diet, które są dla nich najmniej problematyczne.

Dr Johnosn podkreśla również, że dieta musi być restrekcyjna. Trzeba również uważać, żeby nie posunąć się za daleko, ponieważ wiele diet posiada silne skutki uboczne. Zaliczyć do nich można liczne problemy, takie jak utrata mięśni, niedożywienie, epizody nadmiernego jedzenia, a nawet zwiększenie masy ciała czy również popularny efekt jo-jo.

Aby odpowiednio realizować założenia diety, należy odpowiednio się przygotować. Należy stopniowo z diety codziennej usuwać słodkie dodatki, przekąski a powoli wprowadzać warzywa i owoce. To samo tyczy się dań głównych, gdzie zamiast na tradycyjnym oleju można smażyć na oliwie z oliwek.

Niezależnie od wyboru diety, można osiągnąć dobre wyniki. Najważniejsze to wybrać odpowiedni program, pasujący do indywidualnych potrzeb, a potem odpowiednia kontrola i dzałania.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Jedna dieta nie dla każdego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz