Szukaj

Jagody oczyszczają mózg

Dobre wieści dla amatorów małych czarnych owoców – jedzcie ich jak najwięcej, na zdrowie! Okazuje się bowiem, że jagody mogą odgrywać naprawdę znaczącą rolę w oczyszczaniu mózgu z toksycznych protein, jak pokazują wyniki całkiem nowego badania przeprowadzonego na myszach laboratoryjnych. Wyniki tych prac zaprezentowano na konferencji naukowej Experimental Biology 2013.Naukowcy udowodnili w swoim eksperymencie, że mózgi gryzoni, które jadły jagody przez dwa miesiące, były lepiej chronione przed promieniowaniem. Promieniowania użyto w tym doświadczeniu, ponieważ wiadomym jest, że przyśpiesza starzenie mózgu u myszy.

W przebiegu eksperymentu badacze odkryli, że konsumpcja jagód była powiązana z większą autofagią. Autofagia to naturalny proces, który zachodzi w mózgu i który służy do oczyszczenia tego organu z toksycznych akumulujących się w nim protein.


Naukowcy wyjaśniają, że to fitoskładniki w jagodach, czyli naturalne substancje chemiczne znajdowane generalnie w roślinach, mogą odpowiadać za takie korzystne i prozdrowotne działanie tych owoców.

Odkrycie to może mieć wielkie znacznie dla przyszłych prac nad chorobą Parkinsona i chorobą Alzheimera, ponieważ wykazano już wcześniej w wielu badaniach naukowych, że z obydwiema jednostkami chorobowymi wiąże się niebezpieczna i szkodliwa akumulacja toksycznych protein w mózgu.

Aktualnie badacze prowadzą eksperyment z udziałem ludzi w wieku od 60 do 75 lat, aby przekonać się, czy jagody będą miały takie same działanie u człowieka, jak u szczurów.

Nie jest to pierwsze badanie, które donosi o dobroczynnym działaniu tych małych czarnych owoców leśnych dla zdrowia mózgu. Poprzednie prace bowiem, przeprowadzone przez naukowców amerykańskich z Harvard University wykazały, że regularne jedzenie jagód może pomóc spowolnić spadek poznawczy u starszych ludzi.

Komentarze do: Jagody oczyszczają mózg (1)

renii
renii 02-05-2013 13:26

jagody

1

Jak wiadomo, oprócz tego odkrycia,które jest nadzieją na przyszłość, jagody mają dobry wpływ na jelita, biegunkę, przemianę materii, zawierają witaminy, błonnik.Mają lecznicze działanie na wzrok. A co najważniejsze są ba... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze