Szukaj

Herbata jednym z najpopularniejszych napojów 2013 roku!

W 2013 roku, Unilever nazwał herbatę „najgorętszym napojem na świecie”. Ostatnie badania na temat korzyści zdrowotnych jej picia pozwalają na innowację w branży.

Peter Goggi, wiceprezes Stowarzyszenia herbaty w USA powiedział portalowi beveragedaily.com, że ostatnie badania, które ukazały się w American Journal of Clinical Nutrition (AJCN) wskazują na korzyści zdrowotne z picia herbaty zarówno w formie naturalnych liści, jak także w saszetkach oraz herbat RTD (ready to drink – gotowych do picia). Wzięto pod uwagę, że teanina oraz kofeina, które są naturalnie zawarte w herbacie, mają pozytywny wpływ na sprawność umysłową, w tym na skupienie się oraz czujność.

W kwietniu 2013 roku wiceprezes Unilever, Winfried Hopf określił herbatę jako „najgorętszy produkt” wśród napojów, który jest naturalny i ma nieograniczone możliwości, a jej korzyści są udowodnione naukowo.

Herbata jest drugim najczęściej wypijanym napojem na świecie, zaraz po wodzie. Dlatego też w grudniowym AJCN ukazało się 12 stron na temat korzyści płynących z picia tego napoju. „Znaczący postęp w wiedzy na temat herbaty” - Profesor Jeffrey Blumberg.

Profesor Blumberg z Szkoły Żywienia i Zasad Odżywiania im. Friedmana stwierdził, że wnioski, które zostały wysunięte podczas Międzynarodowego Sympozjum na temat herbaty, które odbyło się 12 września 2012 roku, znacznie wyprzedzają dotychczasową wiedzę na temat herbaty oraz jej wpływu na ludzkie zdrowie. Z dokumentów wynika, że napój ten zmniejsza ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów oraz cukrzycy typu 2. Dogłębna analiza pozwoliła także stwierdzić, że herbata ma pozytywny wpływ na odchudzanie, utrzymanie zdrowej wagi, poprawę zdrowia kości. Podnosi także koncentrację i polepsza nasz nastrój.

Blumberg powiedział także, że meta-analiza wykazała niewielkie, ale stałe korzyści z picia herbaty w zmniejszaniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród wielu różnych grup społecznych.

Fluoroza szkieletowa jedynym ryzykiem picia herbaty

Krytycy picia herbaty twierdzą, że wpływa ona na rozwój prostaty, raka przełyku oraz fluorozy szkieletowej. Blumberg stwierdza, że picie każdego gorącego napoju powoduje uszkodzenie nabłonka przełyku i może prowadzić do raka przełyku. Nie jest to jednak spowodowane bezpośrednio herbatą. Dodał on także, że większość badań wskazuje na brak powiązań picia herbaty oraz występowania raka prostaty.

Profesor przyznał jednak, że odnotowano wystąpienie 4 przypadków fluorozy szkieletowej w ciągu ostatnich 20 lat w USA. Chorzy jednak mieli zachowania obsesyjno-kompulsywne ponieważ wypijali oni 2 galony(około 7,5 litra) herbaty dziennie przez kilka dekad.

Komentarze do: Herbata jednym z najpopularniejszych napojów 2013 roku!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz