Szukaj

Rozstępy - czy można się ich pozbyć?

Podziel się
Komentarze0

To za ich sprawą wiele kobiet unika noszenia krótkich sukienek, czy odsłaniających brzuch topów. Blade, podłużne smugi na ciele pojawiają się w trakcie ciąży, ale nie tylko - często towarzyszą też gwałtownemu wzrostowi (okres dojrzewania), bądź tyciu.


Rozstępy nie dotyczą jedynie kobiet - coraz częściej borykają się z nimi również mężczyźni, w tym sportowcy. Jak powstają rozstępy i czy można się ich pozbyć?

Do czynników odgrywających rolę w powstawaniu rozstępów zaliczyć można wpływ hormonów oraz rozciąganie skóry. Hormonalne przyczyny powstawania rozstępów dotyczą np. okresu ciąży. Wskutek zmian hormonalnych inaczej działają fibroblasty - komórki skóry właściwej, które wpływają na syntezę kolagenu i elastyny (podstawowych białek tkanki łącznej).

Co może wpływać negatywnie na działanie fibroblastów? Wiele mówi się o roli, jaką odgrywa w tych zmianach stres. Kortyzol, nazywany często hormonem stresu, wydzielany w nadmiarze niekorzystnie oddziałuje na fibroblasty, które nie są w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia rozciągania skóry. Dotyczy to nie tylko okresu ciąży, ale również gwałtownego wzrostu lub przybierania na wadze. Szybki wzrost i skok wagi często dotyczą okresu dojrzewania, nic więc dziwnego, że problem z rozstępami mają nierzadko bardzo młode dziewczęta.


Co ciekawe, w powstawaniu rozstępów dużą rolę odgrywa dziedziczność - jeśli matka w okresie dojrzewania lub w trakcie ciąży borykała się z  problemem rozstępów, jest to z całą pewnością dobry powód, by córka w podobnym momencie podjęła pielęgnację skóry zapobiegającą pojawieniu się tych nieestetycznych smug na ciele.


Rozstępy w pierwszej fazie można łatwo przeoczyć – mają wówczas barwę czerwonawą lub fioletowawą i nie są tak głębokie jak w fazie zanikowej. Tak wyglądające rozstępy są najłatwiejsze do zniwelowania. Gdy zmiany przybierają kolor biały lub kremowy, a nierówności są wyczuwalne na skórze, mamy do czynienia z fazą zanikową rozstępów. Wówczas stają się one dużo trudniejsze do zmniejszenia, choć oczywiście nie jest to niemożliwe.

Jak skutecznie zapobiegać rozstępom oraz jak z nimi walczyć? Niewątpliwie ważna jest zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały. Niezbędne jest również picie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza wody. Dbajmy o to, by nasza waga była stała - częste wahania w tym zakresie mogą przyczyniać się do powstawania rozstępów. Warto stosować kosmetyki przeciwko rozstępom (np. balsam ujędrniający Abacosun Cherry Blossom, 33 zł/250 ml) i dbać o optymalny poziom nawilżenia i odżywienia skóry. Przydatny może się też okazać masaż szorstką rękawicą (doskonały również przy cellulicie).

W walce z rozstępami, zwłaszcza w fazie zanikowej, wyjątkowo pomocne są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które dają satysfakcjonujące efekty, pozwalając spłycić i zmniejszyć widoczność rozstępów. Do najpopularniejszych zabiegów przeciwko rozstępom należą mikrodermabrazja diamentowa (diamond peel) oraz mezoterapia bezigłowa. Są to seryjne usługi, które oferuje coraz więcej gabinetów kosmetycznych. Profesjonalne zabiegi nie tylko pomogą zniwelować rozstępy, ale również poprawią ogólną kondycję skóry - sprawią, że będzie gładsza, bardziej jędrna i atrakcyjna.

www.abacosun.pl

Komentarze do: Rozstępy - czy można się ich pozbyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz