Szukaj

Głodowe diety mogą działać, ale eksperci nie znajdują magicznego sposobu na odchudzanie

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, prawie 36 procent dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość, a prawie 70 procent cierpi albo na otyłość albo na nadwagę. W Wielkiej Brytanii natomiast, badania ministerstwa zdrowia prognozują, że 60 procent mężczyzn, 50 procent kobiet i aż 25 procent dzieci będzie otyłych do 2050 roku.

Według WHO, światowa otyłość - zdefiniowana jako wskaźnik masy ciała o wartości ponad 30 punktów - wzrosła prawie dwukrotnie od 1980 roku. Ostatnie globalne dane pokazują, że w 2008 roku było ponad 1,4 miliarda osób dorosłych z nadwagą

Postanowienia, aby schudnąć najczęściej powstają w styczniu. Prawie tak samo często niestety zostają zaniechane, ponieważ ciężko utrzymać dietę, która wymaga głodowania i prawie nie zawiera węglowodanów oraz płynnej żywności.

Jednak nawet głodowa dieta może doprowadzić do szczuplejszej sylwetki tych, którzy solidnie trwają w postanowieniu, a ich poczynania pozostają pod obserwacją lekarzy i dietetyków.

Zdaniem ekspertów, wybierając skuteczną dietę należy zawsze brać pod uwagę, jak łatwa jest dla ludzi do zrozumienia i naśladowania oraz na ile są w stanie przestrzegać jej ograniczeń.

Michelle Harvie, dietetyk z Genesis Prevention Centre Brytyjskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Manchesterze, powiedziała, że na tym froncie, diety opierające się na poście - zwane czasem przerywanymi – mogą być skuteczne. "Ograniczenie energii jest trudne do utrzymania w dłuższej perspektywie, a ludzie mają tendencję do łatwiejszego przestrzegania diety z przerywanym ograniczeniem energii” – dodała.

Powiedziała także, że podczas regularnego planu odchudzania można wymagać obcięcia 25 procent kalorii, ale można zasugerować system przerywany – dwa dni obcięte o 75 procent kalorii, a 5 dni normalnego zdrowego odżywiania.

Zgromadzeni na konferencji w Londynie specjaliści uznali, że zachcianki spożywcze diety 05:02 mogą być zbawienne, ale jest to ciężka praca.

Badania Harvie pokazują tych, którzy odnieśli sukces w utracie wagi na tych dietach. Jednak dni, w które pościli doprowadziły do obniżonego spożycia kalorii także w pozostałe dni, a to prowadzi do obniżenia ogólnego spożycia kalorii.

Sara Borys

Komentarze do: Głodowe diety mogą działać, ale eksperci nie znajdują magicznego sposobu na odchudzanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz