Szukaj

Dieta znacząco wpływa na rozwój niewydolności serca

Nowe badanie University of Michigan, zaprezentowane na konferencji naukowej Heart Failure Society of America w USA, wykazuje, w jaki sposób specyficzne składniki dietetyczne mogą obniżyć nadciśnienie i poprawić zdrowie serca u ludzi, którzy są zagrożeni powszechnym typem niewydolności serca.Ponieważ leki na nadciśnienie nie są długoterminową odpowiedzią, naukowcy postanowili przyjrzeć się diecie, aby tam znaleźć rozwiązanie na problemy kardiologiczne.

Do badania zaprosili pacjentów mających predyspozycje do tej choroby serca. Wszyscy mieścili się w przedziale wiekowym 60 – 80 lat.

Naukowcy zaproponowali im dietę DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) na 21 dni. Okazało się, że po tym okresie pacjenci doświadczyli spadku nadciśnienia podobnego do spadku uzyskiwanego z lekami antynadciśnieniowymi.

Stwierdzono też drastyczną poprawę pracy serca i przepływu krwi między sercem a tętnicami. Plan dietetyczny przyniósł wymierne efekty, bez skutków ubocznych związanych z farmaceutykami.


Dieta DASH jest dietą niskosodową i w badaniu zezwalała na spożycie co najwyżej 1 150 mg sodu dziennie, co jest 75% obniżką w stosunku do standardowego spożycia sodu w diecie amerykańskiej (ok. 4 000 mg/dzień).

Poza tym reżim dietetyczny DASH zakłada wysokie spożycie potasu, magnezu, wapnia i antyoksydantów.

Badanie University of Michigan wykazuje więc, że proste zmiany w zwyczajach żywieniowych znacząco zmieniają jakość życia.

Inne badanie, zrealizowane przez naukowców z University of Exeter, wykazało, że sportowcy, którzy pili sok z buraków, doświadczali znaczącego wzrostu skuteczności transferu krwi między sercem a tętnicami.

Naukowcy obliczyli, że regularna konsumpcja tego soku pozwoliła atletom ćwiczyć o 16% dłużej niż zazwyczaj.

Autorka badania, dr Katie Lansley, mówiła: - W miarę starzenia, albo w przypadku choroby układu sercowo-naczyniowego, ilość tlenu, jaki pobieramy w trakcie ćwiczeń fizycznych, spada znacząco. Nasze badanie pokazuje, że sok z buraków redukuje ilość tlenu, jakiego potrzebujemy, aby ćwiczyć.

Komentarze do: Dieta znacząco wpływa na rozwój niewydolności serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz