Szukaj

Dieta wpływa na sen

Nowe badanie opublikowane w Addiction pokazuje, że to, co jemy, wpływa na nasz sen. Prace przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania's Perelman School of Medicine. Dr Michael A. Grandner mówi: wiemy, że ludzie, którzy śpią 7 – 8 godzin w ciągu nocy, generalnie czują się lepiej. Postawiliśmy więc pytanie – czy istnieją różnice w diecie tych, którzy śpią dłużej?Badacze przyjrzeli się więc dziennemu spożyciu kalorii oraz rodzajom produktów u ludzi, którzy wzięli udział w latach 2007 – 2009 w ankiecie National Health and Nutrition Examination Survey.

Zebrali informacje na tamat snu uczestników i ustanowili 4 kategorie:

- bardzo krótki sen (mniej niż 5h),

- krótki (5 – 6h),

- standardowy (7 – 8h)

- oraz długi (powyżej 9h).

Okazało się, że faktycznie istnieje powiązanie między liczbą zjedzonych kalorii a długością snu.

Ci, którzy zjadali najwięcej, spali najkrócej. Interesujące jest to, że „standardowo śpiący” również konsumowali sporo kalorii – więcej niż „bardzo krótko śpiący” i „długo śpiący”.


Naukowcy zidentyfikowali również powiązania między czasem snu a typem jedzenia.

Na przykład, „bardzo krótko śpiący” konsumowali mniej wody, węglowodanów oraz składnika znajdowanego w czerwonych i pomarańczowych produktach, w porównaniu do innych.

„Długo śpiący” konsumowali mniej pewnego składnika z herbaty i czekolady, a także choliny, ale więcej alkoholu.

W sumie, „bardzo krótko”, „krótko” i „długo” śpiący mieli mniej zróżnicowaną dietę, w porównaniu do „normalnie śpiących”.

Dr Grandner mówi: trzeba jeszcze przestudiować tę kwestię, ponieważ wiemy, że krótki sen sprzyja przybieraniu na wadze i otyłości, cukrzycy i chorobom sercowo-naczyniowym. Wiemy też, że ludzie, którzy śpią zbyt długo, doświadczają negatywnych skutków ubocznych. Jeżeli uda nam się ustalić idealną mieszankę kalorii i składników odżywczych dla dobrego snu, być może uda się opracować nowe strategie walki z otyłością.

Komentarze do: Dieta wpływa na sen

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz