Szukaj

Dieta wegetariańska pozwala dłużej cieszyć się życiem

Ludzie, którzy ograniczają konsumpcję, a kiedy już jedzą, wybierają raczej warzywa i owoce, są ogólnie mniej zagrożeni zgonem niż inni, jak wynika z nowego badania naukowców z Loma Linda University w Kalifornii. Uczeni uznają, że ich prace to kolejny dowód na korzystne działanie diety wegetariańskiej na przewlekłe choroby i na długość życia.Ostatnia ankieta Instytutu Gallupa pokazała, że w 2012 w Stanach Zjednoczonych 5% Amerykanów było wegetarianami.

Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie jedzący głównie owoce i warzywa są mniej zagrożeni zgonem z powodu choroby serca oraz z każdej innej przyczyny. Inne badanie, brytyjskie, zaprzeczyło temu odkryciu.

Dr Michale Orlich, główny autor omawianej pracy, mówi: - Okazało się w tamtym badaniu, że brytyjscy wegetarianie są tak samo zagrożeni zgonem co ludzie mięsożerni. W dalszym ciągu jest to więc otwarta kwestia.

W swoim własnym projekcie dr Orlich przeanalizował dane na temat ponad 73 000 osób zrekrutowanych z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w USA i w Kanadzie, w latach 2002 – 2007.


Na początku badania uczestników zapytano o zwyczaje odżywiania. Podzielono ich na kategorie, w zależności od tego, jak często jedli nabiał, jaja, ryby i mięso.

W sumie, w grupie było 8% wegan, którzy nie jedli żadnych produktów zwierzęcych. 29% osób było lakto-ovo-wegetarianami, którzy nie jedli ryby i mięsa, ale jedli nabiał i jajka. 15% uczestników jadało mięso od czasu do czasu, w tym mięso ryb.

Następnie naukowcy przeanalizowali narodową bazę danych, aby przekonać się, ilu uczestników zmarło do 31 grudnia 2009.

Statystyki wyglądają następująco: 7 osób na 1 000 mięsożernych umiera z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu roku. W grupie wegetarian liczba ta wynosi 5 – 6 osób. Wydaje się, że największe korzyści z diety owocowo-warzywnej wyciągają mężczyźni.

Dr Orlich zastrzega od razu, iż nie jest w stanie powiedzieć, czy taka dieta zapobiega zgonom, ponieważ między tymi grupami istnieje o wiele więcej niezidentyfikowanych jeszcze różnic. Dr Alice Lichtenstein z Cardiovascular Nutrition Laboratory w Bostonie dodaje, że wegetarianie są generalnie zdrowsi niż cała reszta.

Komentarze do: Dieta wegetariańska pozwala dłużej cieszyć się życiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz