Szukaj

Dieta w stylu południowym zwiększa ryzyko śmierci u pacjentów z chorobą nerek

Nowe badania, opublikowane w National Kidney Foundation's American Journal of Kidney Diseases wykazują, że jedzenie w stylu diety południowej, związane jest z wyższym prawdopodobieństwem zgonu pacjenta z chorobą nerek.

Aby zbadać wpływ diety w stylu południowej na zdrowie, naukowcy zbadali osoby pochodzące z różnych rejonów geograficznych, kultur oraz różnych ras, by móc uzyskać jak najwięcej informacji. W badaniu wzięło udział 3972 uczestników z przewlekłą chorobą nerek.

Analizując nawyki żywieniowe uczestników, naukowcy odkryli, że osoby, które regularnie spożywają pokarmy charakterystyczne dla południowej diety, mieli o 50% większe ryzyko zgonu, niż osoby odżywiające się zdrowiej. Okres obserwacji trwał 6,5 roku.

Pokarmy, które autorzy badania identyfikują jako związane z dietą południową, obejmują potrawy głównie poddane obróbce termicznej, czyli smażone mięso i inne produkty, oraz słodzone napoje i słodkie pokarmy.

Poprzednie badania oceniały jedynie wpływ poszczególnych składników odżywczych u chorych na nerek, to badanie jest pierwsze, które pozwoli skupić się na wzorcach żywieniowych.

Główny autor badania dr Orlando Gutierrez, profesor medycyny na Uniwersytecie Alabama w Brimingham, mówi: - Jest to pierwsze badanie przeprowadzone w celu identyfikacji określonego wzorca diety regionalnej. Badanie pokazuje niekorzystne skutki diety wśród osób z chorobami nerek.

Dieta południowa jest dobrze znana z słabych wyników w zakresie zdrowia i wielu innych dziedzinach. Do jej skutków zalicza się udar mózgu, choroby serca czy posocznicę. Jedynie zdrowy styl życia, może redukować skutki tej diety.

Analizy wyników badań informują, że osoby spożywające regularnie produkty charakterystyczne dla diety południowej, co najmniej sześć razy w tygodniu, mieli o 41% większe ryzyko udaru mózgu niż reszta. Podczas gdy osoby spożywające owoce i warzywa, miały o 29% mniejsze ryzyko wystąpienia udaru.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Dieta w stylu południowym zwiększa ryzyko śmierci u pacjentów z chorobą nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz