Szukaj

Dieta śródziemnomorska uchroni cię przed rakiem!

Spora ilość udokumentowanych badań naukowych potwierdza ostatecznie: wiele rodzajów potencjalnie śmiertelnych nowotworów rozwija się w wyniku złej diety lub niewłaściwego stylu życia. Można zapobiec temu w prosty sposób, czyli modyfikując swoje zwyczaje żywieniowe i wprowadzając do diety nowe, zdrowe składniki.Jedną z podstawowych metod wykorzystywanych przez komórki nowotworowe do rozwoju i rozprzestrzeniania się w organizmie jest umiejętność „oszukiwania” układu odpornościowego i uniknięcie przy tym eliminacji poprzez naturalny proces zwany apoptozą.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Ohio zaprezentował wyniki badań, które stwierdziły istnienie cennego związku związanego z dietą śródziemnomorską.

Wspomniany element odbiera komórkom nowotworowym możliwość rozwoju, a tym samym pozwala nam uniknąć śmierci z powodu raka. Badacze odkryli, że przez zmianę kilku kroków w regulacji genów, związek ten ma zdolności ponownego przywrócenia komórek nowotworowych do tzw. normalności.


Związek ten, znany jako apigenina, znajduje się w wielu produktach roślinnych, takich jak herbata, rumianek, seler, pietruszka i inne zielone warzywa liściaste.

Apigenina ze świeżych warzyw przywraca normalny cykl komórkowy.

Wiele ostatnich badań wykazało związek przyczynowo-skutkowy między spożywaniem określonych składników odżywczych i zmniejszeniem ryzyka choroby nowotworowej.

Główny autor badania, dr Andrea Doseff zauważa, iż powszechnie wiadomo, że trzeba jeść zdrowo – jednak w większości przypadków nie znamy rzeczywistych powodów, dla których mielibyśmy to robić.

Widzimy teraz jednak, że jest to „opłacalne”: apigenina przywraca normalny profil w komórkach nowotworowych i wszystko wskazuje na to, że może mieć ona znaczącą wartość w walce z rakiem. Badanie sugeruje zatem, iż jedząc zdrowo, jesteśmy rzeczywiście w stanie zmniejszyć ryzyko wielu chorób przewlekłych.

- Zwiększenie spożycia apigeniny ma bezpośredni wpływ na cykl życia komórek nowotworowych i znaczenie obniża ryzyko wystąpienia wielu form raka - podsumowuje dr Doseff.

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska uchroni cię przed rakiem!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz