Szukaj

Czy kupowanie suplementów witamin to strata pieniędzy?

Ostatnim czasem w mediach pojawiła się debata na temat multiwitamin. Chodzi o to, że część z nich jest złej jakości i nie działają tak, jak powinny. Kontrowersje wzbudził również fakt, wiara społeczeństwa, że przyjmując każdego dnia multiwitaminy, stan ich zdrowia i jakość życia ulegną poprawie.

W dzisiejszym, zanieczyszczonym świecie, ludzkość stale szuka zdrowych rozwiązań. Suplementuje każdego dnia witaminy i minerały na wiele sposobów, by móc poprawić jakość życia. Choć jest to prawdą, że multiwitaminy wspomagają organizm, to jednak okazuje się, że część z witamin dostępnych na rynku jest kompletnie bezwartościowa, najbardziej fałszywe są „wszystkie witaminy w jednej tabletce”.

Są trzy powody, dla których witaminy „wszystko w jednym” nie działają. Pierwszym jest to, że niektóre witaminy i minerały hamują wchłanianie siebie nawzajem. Drugim powodem jest fakt, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i mikroelementy potrzebują obecności tłuszczu, by móc dobrze wchłaniać się do organizmu. I w końcu, niektóre witaminy i minerały, mają energetyzujący wpływ na organizm, a na innych efekt relaksujący.

Z tego powodu, część multiwitamin, mimo tego, że zwaierają mnóstwo witamin w jednej pigułce, są bezwartościowe. Przykładowo, witaminy A,E D i K potrzebują obecności tłuszczu, by odpowiednio się wchłaniać. Bez tłuszczu i składników takich jak karotenoidy i koenzyn Q10, wchłanianie tych witamin nie będzie prawidłowe. Mało tego, organizm może w ogóle ich nie przyjąć. Warto zwrócić uwagę również na to, że niektóre witaminy i minerały działają jako zasilacze ciała, dając energię, a drugie uspokajają i relaksują ciało, więc co będzie gdy wszystkie z nich umieścimy w jednej tabletce?

Wrzucenie wszystkich witamin naraz do jednej pigułki powoduje straszne zamieszanie w organizmie. Zarówno psychiczne jak i fizyczne. Przykładowo, witaminy B12 ma stymulujący wpływ na umysł i ciało a magnez relaksujący. Zasadniczo, te witaminy powinny być podzielone na kilka odrębnych modeli. Jeden na pobudzenie aktywności a drugi na przykład na relaks.

Jeżeli chodzi o suplementację witamin, warto przyjmować je rano – jeżeli mamy na myśli te, napędzające organizm i dodające energii. Pozwala to organizmowi czerpać pełnię energii przez cały dzień. Po południu zaś, można przyjąć witaminę, która pomoże się zrelaksować i wypocząć.

Opracoawł: Damian Nowaczek

Komentarze do: Czy kupowanie suplementów witamin to strata pieniędzy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz