Szukaj

Czy kawa naprawdę nas pobudza?

Jeśli dostajesz dreszczy na samą myśl o zaczynaniu dnia bez kubka gorącej kawy, nowe badania opisują, dlaczego dokładnie tak się dzieje.Ludzie pijący kawę potrzebują kofeiny, by móc normalnie funkcjonować oraz, by uniknąć spowodowanych przez brak kawy bólów głowy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że to właśnie picie napojów zawierających kofeinę, daje nam dodatkowe pobudzenie.Mimo, iż konsumenci kofeiny czują się ożywieni dzięki niej, tak naprawdę właściwym efektem jest powrót do normalności po okresie braku odpowiedniego poziomu kofeiny w organiźmie, do którego przyzwyczailiśmy się wcześniej.

Kofeina, nazywana prez wielu najbardziej uzależniającym powszechnym „lekiem”, działa na nasz centralny układ nerwowy. Natomiast za nasze uczucie senności i bezsenności, czujności i niepokoju jak i regulowanie ciśnienia krwi odpowiada adenozyna. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w procesach w naszym organiźmie.


W przeprowadzonym badaniu w stanie New Jersey, USA, 379 uczestników zostało poproszonych do odstawienia kofeiny na 16 kolejnych godzin. Następnie połowie z nich podano 100 miligramów kofeiny (ekwiwalent 1-2 kubków kawy) i kolejne 150 ml kofeiny 1,5 godziny później. Drugiej połowie dano placebo.

Uczestnicy, którzy byli mniej uzależnieni od kofeiny, po otrzymaniu jej dawki stwierdzili, że czują się pobudzeni. Natomiast ci, którzy piją kofeinę w mniejszych ilościach, i którzy dostali placebo, zauważyli drobny spadek pobudzenia. Również cześć osób, ktora otrzymała placebo skarżyła się na ból głowy.

Eksperyment pokazał, że mimo, że czujemy się pobudzeni po wypiciu kawy, to nie można nazwać tego nadzwyczajnym pobudzeniem, jest to zwykły efekt pobudzenia naszego organizmu do normalnego stanu.

Komentarze do: Czy kawa naprawdę nas pobudza?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz