Szukaj

Co prowadzi do wieczornego podjadania?

Czasami wydaje się, że w nocy lodówka nas kusi i zachęca do korzystania z jej pysznej zawartości. Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Brigham Young University w Provo, UT, tłumaczy, dlaczego tak trudno jest się czasami oprzeć nocnemu podjadaniu. Związane jest to z tym, jak mózg reaguje na jedzenie o różnych porach dnia.

Główny autor badania, Travis Masterson wraz ze współpracownikami, odkryli, że w nocy obniża się reaktywność układu nagrody na widok jedzenia, przez co odczuwamy mniej satysfakcji z jedzenia. Przejadamy się, ponieważ, przynajmniej z wyglądu, jedzenie nie jest tak nagradzające, tłumaczy Masterson. Trudniej jest osiągnąć zadowolenie, dlatego jemy więcej, starając się dojść do tego stanu.

W celu badania, którego wyniki opublikowane były w czasopiśmie Brain Imaging and Behavior, badacze zwerbowali 15 zdrowych kobiet. Przy pomocy funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI) obserwowali aktywność mózgu każdej z uczestniczek, jednocześnie pokazując im 360 zdjęć niskokalorycznych (jak warzywa, owoce i ryby), oraz wysokokalorycznych przekąsek (jak cukierki, lody i Fast food). Uczestniczki badania oglądały zdjęcia rano (między 6:30 a 8:30) i wieczorem (między 17:00 a 19:00) podczas dwóch sesji z tygodniową przerwą. Zgodnie z oczekiwaniami, wysokokaloryczne przekąski wywołały znacznie większą aktywność układu nagrody. Zaskoczyło naukowców to, że zarówno wysoko jak i niskokaloryczne przekąski mniej wpływały na aktywność neurologicznego układu nagrody wieczorem, niż w godzinach porannych. Współautor badania, Lance Davidson, zdradza, że spodziewali się, że wyniki będą wyższe wieczorem, jako że na ogół przejadamy się w późniejszych godzinach.Co więcej, mimo że osoby badane mówiły o podobnym poziomie odczuwanego głodu zarówno rano jak i wieczorem, wieczorami więcej myślały o jedzeniu i uważały, że byłyby w stanie zjeść więcej. Naukowcy mówią, że wyniki ich badania podkreślają to, jak pora dnia wpływa na reaktywność neurologicznego układu nagrody na bodźce związane z jedzeniem. Jak mówi Davidson, jest to ważne dla rozumienia zachowań jedzeniowych i zarządzania masą ciała. Podkreślają jednak również, że są to wstępne wyniki i powinno się przeprowadzić więcej badań.

Komentarze do: Co prowadzi do wieczornego podjadania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz