Szukaj

Chroń serce przy pomocy witaminy B6 i koenzymu Q10

Wszyscy, którzy przejmują się zdrowiem swojego serca, nie powinni pomijać w diecie witaminy B6 i koenzymu Q10. Badanie opublikowane w Nutrition Research pokazuje, że osoby cierpiące na chorobę wieńcową mają znacząco niższe poziomy tych składników we krwi niż zdrowi ludzie. Prace przeprowadzili badacze z Chung Shan Medical University na Tajwanie.Udział w nich wzięło 45 chorych i 89 zdrowych uczestników.

Odkryto także, że ludzie mający wyższą proporcję Q10 w stosunku do całkowitego cholesterolu, mają także znacząco wyższe poziomy witaminy B6. Ludzie z wyższymi poziomami Q10 mają znacząco niższe ryzyko choroby wieńcowej, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka.

Nie jest do końca jasne, dlaczego niskie poziomy B6 i Q10 wiążą się z chorobą wieńcową, ale naukowcy uważają, że ich podnoszenie pozwala zapobiec chorobie serca.

Wiemy, że niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej jest wiek, a pacjenci cierpiący z jej powodu mogą doświadczać utraty Q10, ponieważ doświadczają większego stresu oksydacyjnego z powodu starzenia i choroby. Podawanie Q10 pacjentom z chorobą wieńcową jest korzystne, ponieważ redukuje stres oksydacyjny i zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających.


Organizm zużywa witaminę B6, aby syntezować Q10, dlatego suplementy witaminowe także mogą pomóc ludziom z chorobą wieńcową.

Nie jest niespodzianką, że niedobory tych dwóch molekuł mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, ponieważ obydwie są niezbędne organizmowi do normalnego funkcjonowania.

Witamina B6 znajduje się w mięsie, pełnych ziarnach, orzechach, bananach, warzywach. Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie cukru. Badanie z 2008 wykazało jednak, że niedobór tej molekuły jest powszechny nawet u tych, którzy zażywają suplementy i stosują się do zaleceń dietetycznych. Wyjątkowo zagrożone niedoborami są kobiety stosujące doustną antykoncepcję.

Koenzym Q10 może być syntezowany przez ciało. Jego rolą jest pomoc mitochondriom w produkcji energii dla komórek.

Inne badania wykazały, że Q10 pomaga chorym na anginę i wysokie ciśnienie. Wydaje się, że wpływa korzystnie na zdrowie umysłowe i pomaga zwalczać efekty starzenia. Możemy znaleźć go w takich produktach jak: wołowina, sardynki, makrela, soja.

Komentarze do: Chroń serce przy pomocy witaminy B6 i koenzymu Q10

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz