Szukaj

Cholesterol: żółtko jaja tak samo szkodliwe jak tytoń?

Wiadomo, że tytoń jest szkodliwy dla tętnic. Żółtko jaja jest prawie tak samo niebezpieczne. W efekcie, sprzyjać ma powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, powodując, zwłaszcza po czterdziestce, zawał serca i udar mózgu. Żółtko to bardzo odżywczy produkt i nie bez powodu jest nim karmione pisklę podczas okresu dojrzewania, jeszcze w skorupie.Bogate w kwasy omega-3, w białka i przeciwutleniacze, zawiera również dużo cholesterolu (średnio 200 mg). A jest wskazane, aby nie przekraczać dawki 300 mg na dzień.

W dotychczasowych badaniach raczej starano się  utwierdzić w przekonaniu, że spożycie żółtka nie ma żadnego wpływu na poziom krążącego cholesterolu. Możemy więc jeść je bez ograniczeń?

Nowe badania opublikowane w Atherosclerosis właśnie zburzyły ten optymizm i wykazały, że ma on negatywny wpływ na stan tętnic, a tym samym na ogólny stan zdrowia.

Jajko, "dostawca" blaszek miażdżycowych

Naukowcy z Uniwersytetu z Western Ontario (Kanada) nie koncentrują się wyłącznie na poziomie cholesterolu we krwi, lecz raczej na bezpośrednich jego skutkach w organizmie: ilości blaszek miażdżycowych.

Odpowiadają one za nagromadzenie tłuszczu, zatykanie naczyń krwionośnych, zmniejszenie przepływu krwi, jak i całkowitą blokadę powodującą zawał lub udar mózgu (CVA).


U 1262 kobiet przeprowadzono całkowite pomiary płytek miażdżycowych w tętnicy szyjnej za pomocą ultradźwięków. Równolegle, ankietowani, w wieku przeciętnie, 61 lat odpowiadali na pytania dotyczące ich stylu życia, przyjmowania leków, ilości wypalanych papierosów i oczywiście spożywania żółtek.


Analiza wyników wykazuje, że 2/3 ze wszystkich uszkodzeń naczyniowych zostało spowodowanych właśnie odżywianiem, w stosunku do tych wywołanych przez palenie.

Od ok. 40 roku życia dochodzi do nasilenia miażdżycy, co przyspiesza znacznie pogorszenie stanu zdrowia, bez względu na ogólne czynniki ryzyka, takie jak (wiek, BMI - wskaźnik masy ciała, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca).

Jednak w tym badaniu nie uwzględniono aktywności fizycznej i obwodu talii, co mogłoby mieć wpływ na wyniki przeprowadzonych testów. Innymi słowy, obecne prace przeczą poprzednim analizom, które oddalały zagrożenie związane ze spożywaniem jaj w takim przypadku.

Wydaje się, że proste badanie krwi nie jest wystarczające, by określić jego wpływ na zdrowie.

Cholesterol widoczny na fotografii cyfrowej

Od dawna wiemy, że na podstawie pobranej próbki krwi można oszacować poziom cholesterolu.

A naukowcy z Sree Sastha Institut Engineering and Informatics w Indiach dopiero co udowodnili, że jest możliwe, aby zastąpić pobranie krwi ... cyfrowym zdjęcie wnętrza dłoni.

Wyjaśniają, w Journal of Medical Engineering and Informatics, że cholesterol jest zogniskowany w fałdach palców.

Obraz rejestrowany przez aparat cyfrowy jest porównywany przez komputer do milionów zdjęć z bazy danych. Analiza nie dostarcza informacji na temat całkowitego cholesterolu, a tylko na temat poszczególnych elementów (dobry lub zły cholesterol).

U osób z wysokim poziomem cholesterolu pobranie krwi jest potrzebne w celu dokładniejszego przeanalizowania próbki.

Komentarze do: Cholesterol: żółtko jaja tak samo szkodliwe jak tytoń?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz