Szukaj

Brak snu szkodzi twojej diecie!

Ludzie, którzy źle spali w nocy, w ciągu następnego dnia kupują w sklepach więcej kalorycznego jedzenia – tak wynika z badania zamieszczonego w Obesity. Brak snu powoduje też wzrosty greliny we krwi następnego ranka – grelina jest hormonem pobudzającym głód.Aczkolwiek nie stwierdzono, żeby istniało powiązanie między indywidualnymi poziomami greliny i kupowaniem jedzenia, co sugerują, że w grę mogą wchodzić inne czynniki, takiej jak podejmowanie decyzji pod wpływem bodźca.

Szwedzcy naukowcy chcieli przekonać się, w jaki sposób brak snu może wpłynąć na to, co ludzie kupują do jedzenia.

Dr Colin Chapman z Uppsala University wyjaśnia: - Założyliśmy, że wpływ braku snu na głód i na podejmowanie decyzji sprawi, że ludzie zaczną kupować całkowicie chaotycznie. Niewyspani ludzie są bardziej głodni i mniej zdolni do samokontroli.


Do badania zaproszono 14 normalnie ważących mężczyzn. Następnie przeprowadzono eksperyment – jeden po dobrze przespanej nocy, drugi po całkowicie nieprzespanej nocy.

Mężczyźni dostali do wydania 50$, a następnie wysłani do sklepu. Mogli kupić ok. 40 rzeczy, w tym 20 produktów wysokokalorycznych i 20 niskokalorycznych.

Przed zadaniem dostali standardowe śniadanie, aby zminimalizować efekt głodu na ich zakupy.

Okazało się, że mężczyźni po nieprzespanej nocy kupowali o wiele więcej kalorii (+9%) i gramów (+18%) jedzenia niż po nocy dobrze przespanej. W ich krwi stwierdzono też większe stężenia poziomów greliny, choć wzrost ten nie korelował z zachowaniami podczas zakupów.

Dr Chapman mówi: - Nasze odkrycia sugerują, że ludzie, którzy starają się kontrolować swoją wagę oraz całkowite spożycie kalorii, powinni zwracać także uwagę na to, aby się dobrze wysypiać.

Potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą określić, czy zmiany w zachowaniach podczas kupowania żywności powiązane z całkowitym brakiem snu, będzie można zaobserwować także po częściowo nieprzespanej nocy.

Komentarze do: Brak snu szkodzi twojej diecie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz