Szukaj

Bezpłatne prelekcje na temat zasad zdrowego odżywania

Zmiana złych nawyków żywieniowych to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki nadwagi i otyłości. W ramach ogólnopolskiej akcji „Uwaga Nadwaga” dietetycy z Centrów Naturhouse prowadzą w szkołach, przedszkolach oraz miejscach pracy bezpłatne prelekcje na temat zasad zdrowego odżywania.Jak wynika z danych GUS w Polsce na nadwagę cierpi ponad 40% kobiet i 28% mężczyzn. Wzrasta również liczba nastolatków, którzy zmagają się z nadmiernymi kilogramami. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że już blisko co trzeci 11-latek w Polsce ma nadwagę. Powodem tak dużej skali problemu są przede wszystkim niewłaściwe nawyki żywieniowe przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Rodzice nie uczą dzieci zasad zdrowego odżywania, bardzo często nie kontrolują też tego, co ich dziecko jada poza domem. Brakuje również właściwej edukacji żywieniowej w szkołach.

Reedukacja żywieniowa celem akcji „Uwaga Nadwaga”

W zapobieganiu nadwadze i otyłości ważną rolą pełnią programy profilaktyczne. Przykładem takich inicjatyw jest ogólnopolska kampania informacyjna „Uwaga Nadwaga”, zorganizowana przez Centra Dietetyczne Naturhouse.  Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie właściwych nawyków żywieniowych. - Chcemy zachęcić Polaków do zadbania o zdrowie własne i najbliższych oraz do podjęcia walki z kilogramami metodami, które zaowocują zmianą sposobu odżywania, a także stylu życia – mówi Zofia Urbańczyk, Kierownik Departamentu Dietetyki w firmie Naturhouse, koordynator akcji „Uwaga Nadwaga”. Do końca listopada w ponad 130 placówkach w całej Polsce można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych połączonych z pomiarami ciała i oceną dotychczasowego sposobu odżywania. Elementem programu są również spotkania z dietetykami, organizowane w szkołach, przedszkolach oraz firmach.


Prelekcje dla uczniów, rodziców i pracowników

Podczas bezpłatnych prelekcji na temat zasad zdrowego odżywania uczniowie, nauczyciele, a także rodzice dowiadują się m.in.: jakie są przyczyny problemów z nadwagą oraz w jaki sposób należy walczyć z nadmiernymi kilogramami. Dietetycy przekazują również najważniejsze zasady zdrowego stylu życia oraz komponowania codziennej diety. – Program takiego spotkania dopasowywany jest do grupy odbiorców. W przedszkolach rozmawiamy o zdrowym odżywianiu głównie z rodzicami, dla dzieci przygotowywane są zajęcia w formie zabaw i gier edukacyjnych. W szkołach podstawowych czy liceach, gdzie mamy do czynienia z młodzieżą i osobami dorosłymi staramy się, aby informacje stanowiły jasny oraz czytelny przekaz. Prowadzimy dyskusje, udzielamy praktycznych porad i odpowiadamy na pytania uczestników – mówi Marek Witkowski, organizator prelekcji w szkołach i przedszkolach z Centrum Naturhouse w Bydgoszczy. W ramach spotkań rozdawane są specjalne poradniki, które mają dodatkowo pomóc w zmianie nawyków żywieniowych. Dietetycy przeprowadzają także pomiary antropometryczne. - Niestety w wielu przypadkach wyniki badań nie są pozytywne, świadczą przede wszystkim o nieregularnym odżywianiu oraz niewłaściwym doborze produktów. Większość uczniów już w młodym wieku ma zawyżone wskaźniki BMI lub cierpi na otyłość. W takich przypadkach zachęcamy młode osoby oraz ich rodziców do podjęcia walki z kilogramami pod okiem specjalisty  – dodaje Marek Witkowski z Naturhouse.


Zaproś dietetyka do szkoły lub firmy

Bezpłatne prelekcje przeprowadzone zostały już w wielu miastach w całej Polsce. Spotkania organizowane są również dla pracowników firm i instytucji. Aby zaprosić dietetyka do szkoły, przedszkola czy miejsca pracy wystarczy zgłosić się do najbliższego Centrum Naturhouse w danym regionie. Można także umówić się na spotkanie w placówce Naturhouse. Spis centrów biorących udział w akcji dostępny jest na stronie: www.uwaganadwaga.com.

Komentarze do: Bezpłatne prelekcje na temat zasad zdrowego odżywania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz