Szukaj

Badania pokazują, że wegetarianie żyją dłużej

Niektórzy z wegetarian mogą czuć się wyróżnieni z racji korzyści płynących z ich opartej na warzywach diety. Mogą natomiast nie zdawać sobie sprawy, że powinni być wdzięczni Adventist Health Study. W latach 70' i 80' seria badań prowadzona od 1958 roku przez Loma Linda z Univesity of California była pierwszą, która głosiła, że wegetarianie żyją dłużej niż ci, którzy jedzą mięso. Prace te przeprowadzono na społeczności religijnej Adwentystów Dnia Siódmego.Poza tym, badania wskazują grupę produktów często spożywanych przez wegetarian – owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe – które mogą redukować ryzyko chorób takich jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca 1 i 2 typu, a dodatkowo kontrolują wskaźnik masy ciała, obwód pasa i zwiększają zdrowotność mózgu.

Health Adventist Study 2, badanie realizowane dzięki grantowi National Instistut of Health, jest w połowie realizacji i obejmuje 96 tysięcy osób z USA i Kanady, i już teraz prezentuje spektakularne wnioski.

Główny badacz, dr nauk medycznych Gary E. Fraser głosi, że wegetarianie-adwentyści żyją średnio 83,3 roku, a kobiety z tej grupy dożywają nawet 85,7 roku, co daje odpowiednio 9,5 i 6,1 roku więcej niż dla innych mieszkańców Kalifornii.


Oto inne z odkryć z Adventist Health Study 2:

- weganie są średnio 15 kg lżejsi niż ci, którzy jedzą mięso,

- weganie są również o 5 punktów lżejsi według skali BMI niż ci, którzy jedzą mięso,

- wegetarianie i weganie są również mniej odporni na insulinę niż jedzący mięso,

- szczupli ludzie są bardziej skłonni do regularnych ćwiczeń, jedzenia warzyw i unikania papierosów niż ludzie z nadwagą, biorąc pod uwagę, że liczne czynniki mają wpływ na ogólny stan zdrowia uczestników badania,

- wegetarianie jedzący ryby i pół-wegetarianie, którzy ograniczają produkty pochodzenia zwierzęcego, ale wciąż jedzą mięso mniej więcej raz w tygodniu, mają ,,średni poziom ochrony” przeciw chorobom związanym z trybem życia.
    
Najbardziej szokującą informacją może być ta, że otyłość skraca życie wśród Afroamerykanów o 6,2%. Na tle innych ras nie widać w tej grupie właściwości ochronnych u osób starszych.

25% badanych to pół-wegetarianie i Afroamerykanie. Badacze wyjaśniają, że powód, dla którego tak bardzo interesują się Adwentystami Dnia Siódmego to ten, iż ich religia promuje zdrowy tryb życia bez alkoholu, tytoniu i innych używek.

Co ciekawe, miłośnik zdrowego trybu życia i twórca płatków śniadaniowych John Harvey Kellogg jest jednym z najsłynniejszych członków-założycieli.
    


Komentarze do: Badania pokazują, że wegetarianie żyją dłużej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz