Szukaj

Badacze rozpoznali drogi w mózgu, które wyzwalają impulsywne jedzenie

Wyniki nowych badań naukowców z University of Georgia pozwoliły na zidentyfikowanie ścieżek nerwowych w mózgu insekta, związanych z jedzeniem dla osiągnięcia przyjemności. Jest to odkrycie, które rzuca światło na lustrzane drogi impulsywnego jedzenia w ludzkim mózgu.„Wiem, że kiedy insekty są głodne, jedzą więcej, stają się bardziej agresywne, chętniej wkładają więcej pracy w zdobywanie pożywienie”, stwierdza Ping Shen, docent biologii komórkowej University of Georgia w Franklin College of Arts and Sciences.

„Niewiele wiadomo o drugiej stronie medalu – sterowanych nagrodami wzorcach żywieniowych – kiedy zwierzęta nie są aż tak głodne, ale nadal stają się poekscytowane, gdy poczują, że coś pachnie dobrze. Fakt, że larwa muchy, będącej stosunkowo niższym gatunkiem zwierzęcia, ulega temu impulsowi sterowanemu nagrodą, było dla nas niespodzianką” – dodaje.

Eksperymenty naukowca i jego współpracowników polegały na prezentowaniu dobrze nakarmionej larwie muszki owocowej zachęcających do jedzenia zapachów.

W każdym badanym przypadku nakarmione larwy, które przebywały w otoczeniu kuszących zapachów, spożywały o około 30 procent więcej. Kiedy zaś podano insektom pokarm o niższych standardach, te zaprzestawały jedzenia.


„One mają swoje oczekiwania. Jeśli obniżymy koncentrację cukrów poniżej progu, przestają one w ogóle reagować. Przekładając to na ludzki przykład, jeśli spróbujesz świetnie wyglądającego kawałka ciasta i okaże się, że jest stare i okropne w smaku, nie jesteś już nim zainteresowany”, komentuje docent Shen. 


Okazało się jednak, że faza ekscytacji nie trwa wiecznie, larwy zainteresowanie nowymi zapachami wykazywały przez pierwsze 15 minut.

„Istnieją nadsygnały ukierunkowane na nagrody, które zostały rozwinięte do postrzegania zarówno u ludzi, jak i muszek, a co więcej, łączą one ową percepcję z wykonywaniem pewnych czynności. Jak długo te sygnały są aktywne, tak długo insekty będą spożywały pokarm. W tym konkretnym przypadku mózg wykazuje pewną ułomność, gdyż nie wie jak zostaje aktywowany. To tak jakby muchy działały według schematu: czuję coś, chcę to zrobić. Taki rodzaj mechanizmu został ukształtowany bardzo wcześnie, prawdopodobnie jeszcze przed dywergencją obu gatunków. Dlatego też i ludzie i muchy działają według tego schematu”, twierdzi Shen.

Impulsywne i skierowane na nagrody zachowania są przedmiotem wielu sporów. W tych konkretnych badaniach kwestią sporną są różnice między systemami nerwowymi larw, muszek i ludzi.

U muszek cztery neurony są odpowiedzialne za przewodzenie sygnałów z ośrodka węchowego do mózgu, by stymulować wszelkie czynności. U ludzi te wyzwalacze są oczywiście dużo bardziej różnorodne, jednak Ping Shen zapewnia, iż mechanizmy opisywane powyżej są bardzo podobne w przypadku obu gatunków.

„Trzymanie się diety jest trudne, zwłaszcza w otoczeniu tego całego fantastycznego jedzenia. Ciężko jest zapanować nad impulsywnymi popędami. Jeśli zrozumiemy działanie kompulsywnych zachowań związanych z jedzeniem, będziemy w stanie, przynajmniej w behawioralnym aspekcie, opracować metodę, by im zapobiegać” – tak autor badań skomentował ich cel na zakończenie.


Komentarze do: Badacze rozpoznali drogi w mózgu, które wyzwalają impulsywne jedzenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz