Szukaj

Aspartam – całkowicie bezpieczny według EFSA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przedstawia wstępny raport, w którym potwierdza, że obowiązujące dzienne maksymalne dawki aspartamu są wystarczająco bezpieczne dla zdrowia. Jedynym wyjątkiem są kobiety ciężarne cierpiące na fenyloketonurię (choroba nie pozwalająca na asymilowanie fenyloalaniny, która jest jednym z głównych składników aspartamu).Słodzik ten jest powszechnie stosowany w produktach nazywanych „light” (dietetyczne), w szczególności w napojach gazowanych, jako zastępstwo cukru.

Francuski magazyn Nouvel Observateur donosi, że EFSA ocenia, iż dodatek ten nie powinien być zakazywany, ani też jego dzienne dawki nie muszą być zmniejszane. Aktualna dawka zakłada 40 mg na kilogram i na dzień dla każdego człowieka.

Pod presją Komisji Europejskiej, pełny raport jest oczekiwany na maj 2013 roku (początkowo był przewidywany na 2020 rok). Powinien on rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące aspartamu.


Wcześniejsze badania przeprowadzone w Danii pokazały, iż kobiety ciężarne, które dziennie wypijały ponad 4 napoje słodzone aspartamem, były bardziej zagrożone przedwczesnym porodem.

EFSA odpowiada na te twierdzenia, przywołując badanie norweskie, iż nie stwierdzono istnienia relacji między słodzikiem a problemami w okresie ciąży.

Jednakże przyznano, że fenyloalanina stanowi zagrożenie dla kobiet ciężarnych z fenylokalcetonurią, czyli chorobą, która nie pozwala na degradowanie tego aminokwasu.

Trzeba jednak przypomnieć, że fenyloalanina istnieje naturalnie w większości produktów, które zjadamy, nie tylko w konstrowersyjnym słodziku.

Komentarze do: Aspartam – całkowicie bezpieczny według EFSA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz