Szukaj

Aby stracić na wadze, zapomnij o słowie “dieta”!

Jaki jest najlepszy sposób na najzdrowszą dietę, na schudnięcie i na uniknięcie chorób przewlekłych? Dieta nisko- czy wysokotłuszczowa? Dieta warzywna? Dieta owocowa? Najnowsze badania pokazują, że najlepiej zrobimy, jeżeli w ogóle zapomnimy, że istnieje takie słowo jak “dieta”. Prace na ten temat ukazały się w JAMA.Naukowcy amerykańscy z University of Massachusetts Medical School i Rush University Medical Center w Chicago, nawołują do zakończenia “wojny diet”, gdyż wszystkie one są równie dobre.

Dr Sherry Pagoto, współautorka artykułu, mówi: - W efekcie, ludzie są zdezorientowani i myślą, że jedna dieta jest lepsza od drugiej. Ale tak naprawdę to zmiany stylu życia, a nie typ diety, to prawdziwy sposób na zapobieganie tyciu i chorobom, takim jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

Dr Bradley Appelhans dodaje: - Liczba źródeł doradzających „co jeść” jest niewiarygodna. Ale lata badań pokazują, że tak naprawdę największe znaczenie ma redukcja spożycia kalorii.

Ważne są także inne czynniki, takie jak aktywność fizyczna oraz wsparcie innych ludzi, jak dodają jeszcze badacze.


Naukowcy przywołują tutaj wiele badań, które wykazały zaledwie umiarkowany sukces różnych typów reżimów dietetycznych, skupiających się na makroskładnikach odżywczych, takich jak włókna pokarmowe, węglowodany czy tłuszcze.

Ale niezależnie od zastosowanej diety, jedno jest pewne - jeżeli nie zmienisz stylu życia, waga powróci, czasami nawet jeszcze większa, niż była przed dietą.

Dr Pagoto opisuje zmiany stylu życia jako nierozłączną trójcę:

- doradztwo dietetyczne (jak kontrolować porcje, redukować spożycie jedzenia wysokokalorycznego, etc.);

- doradztwo odnośnie ćwiczeń fizycznych (jak ustalać cele i ćwiczyć bezpiecznie);

- zmiany w zachowaniu (jak się kontrolować, rozwiązywać problemy, motywować i opierać napadom głodu).

Jej zdaniem, jeżeli zmienisz swój styl życia, twoja dieta może być wysoko- i niskotłuszczowa, wysoko- i niskowęglowodanowa, etc.

Dr Pagoto zgadza się też co do tego, że dieta wegetariańska faktycznie jest powiązana z mniejszym przybieraniem na wadze i mniejszym ryzykiem choroby serca.

Badanie przeprowadzone na 70 000 Adwentystów Dnia Siódmego, opublikowane w magazynie JAMA kilka miesięcy temu, odkryło, że wegetarianie i pescowegetarianie (jedzący ryby) żyją dłużej niż ludzie jedzący mięso. Ale nie oznacza to, że dieta wegetariańska to jedyny sposób na zachowanie zdrowia.

Komentarze do: Aby stracić na wadze, zapomnij o słowie “dieta”!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz