Szukaj

Związek między długoletnim głodzeniem a powikłaniami kardiologicznymi!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli, iż długoletni brak dostarczania organizmowi składników odżywczych, może mieć swoje konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Zarówno w okresie prenatalnym, jak również w czasie dzieciństwa – radykalnie ubogie odżywianie, diety, jak też żywienie bez podstawowych składników witaminowych i mineralnych, mogą przyczyniać się do osłabienia pracy serca. Lekarze biją na alarm! Zła dieta i tzw. głodówki długoterminowe powodują komplikacje pracy serca a niedożywione osoby trafiają do grupy wysokiego ryzyka.Problem istnieje już od dawna, a specjaliści swoje pierwsze teorie opierali na historii, kiedy to w czasach wojen ludzie byli poddawani głodówkom. Szczególne konsekwencje braku pożywienia ponosiły dzieci kobiet, które w tym czasie były w ciąży, jak również dzieci, które przez cały okres młodego wieku były głodzone.

Wyniki najnowszych badań przedstawiono podczas spotkania Frontiers in CardioVascular Biology (FCVB),  które trwało od 30 marca do 1 kwietnia 2012 roku w Londynie i Wielkiej Brytanii. Naukowcy korzystają już z listy ludzi, którzy byli szczególnie narażeni na niedożywienie zarówno podczas życia płodowego, jak i w czasie dzieciństwa.

Wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu określa się wówczas, gdy masa urodzeniowa jest poniżej 10 centyli dla wieku ciążowego. Obecnie częstość występowania tego schorzenia szacuje się na 8% urodzeń w krajach rozwiniętych oraz od 6-30% w krajach rozwijających się.

Do najczęstszych przyczyn zalicza się:
  • chroniczne niedożywienie matek
  • problemy zdrowotne podczas ciąży (np. cukrzyca)
  • problemy łożysk, które napotykają na trudności, aby dostarczyć odpowiednią ilość     pożywienia i składników odżywczych dziecku

U dzieci, które ze względu na lata niedożywienia, znajdują się w grupie największego ryzyka wystąpienia powikłań serca, naukowcy dostrzegają szansę leczenia zabiegowego. Wyniki badań również zaprezentowano podczas trwania FCBV 2012, podkreślając iż zmiany strukturalne jakie zachodzą w sercu stanowią bezpośrednią konsekwencję wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu.

Jak powiedział przewodniczący Komitetu Naukowego FCVB 2012 – podstawowe badania mogą mieć istotny wpływ na rozwój nowych podejść do leczenia chorób serca(...) Nowe metody, które mają na celu zapobieganie powstającym zmianom w sercu na skutek niewłaściwego odżywiania, byłyby korzystne dla osób narażonych na wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu, jak też dla dzieci, które nie przyswajały wymaganej ilości kalorii bądź poddanych restrykcyjnym dietom i głodówkom.


Związek pomiędzy wewnątrzmacicznym ograniczeniem wzrostu a późniejszym rozwojem chorób serca, po raz pierwszy został zauważony w 1989 roku przez Davida Barkera z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii.

Badania dowiodły, że im mniejsza waga dziecka w czasie narodzin i dzieciństwa, tym większe ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej i innych przewlekłych chorób w późniejszym życiu. Co istotne - badania wykazały również, że dzieci z wewnątrzmacicznym ograniczeniem wzrostu mają mniej wydłużone i bardziej kuliste komory serca, co skutkuje mniejszą wydajnością pracy serca – mówi  Iratxe Torre z The Hospital Clinic  w Barcelonie.

Specjaliści dopatrują się przyczyn chorób serca również w długości telomerów. Jak donoszą badania - skrócenie długości telomerów znacznie wpływa na stan zdrowia człowieka i wiąże się z ryzykiem popadania w choroby. Telomery to fragmenty chromosomu, które umieszczone na jego końcu, zabezpieczają go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Co więcej, jak wynika z badań, krótsze telomery zidentyfikowane wśród badanych były przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi oraz wiązały się z ryzykiem przedwczesnego zawału serca.

Jak potwierdza jeden z badaczy naukowych - Olga Freylikhman - Nasze wyniki sugerują, że długość telomerów może być wykorzystywana jako sposób do wyodrębnienia ludzi znajdujących się w grupie ryzyka, którzy doświadczyli zarówno wewnątrzmacicznego głodu jak i niedoborów żywności w okresie dzieciństwa.

Komentarze do: Związek między długoletnim głodzeniem a powikłaniami kardiologicznymi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz