Szukaj

Wziewne środki znieczulające – bezpieczna i skuteczna ulga w bólu dla rodzących

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują badania, wziewne środki znieczulające skutecznie łagodzą ból w początkowej fazie porodu. Wnioski te wyciągnięto na podstawie danych z 26 osobnych badań, w których udział wzięło 2959 osób. Wiele kobiet podczas porodu chce uniknąć inwazyjnych metod znoszenia bólu.Wdychanie mieszaniny tlenu oraz pochodnych fluranów lub podtlenku azotu redukuje ból, jednocześnie nie powodując utraty świadomości czy trudności w przełykaniu. Środki podawane w ten sposób są łatwe do przyjęcia i zaczynają działać w niespełna minutę.

Jak wykazały badania, kobiety, którym podano podtlenek azotu, odczuły większą ulgę w cierpieniu niż te, które nie przyjęły żadnych środków znieczulających.

Należy jednak brać pod uwagę możliwość wystąpienia skutków ubocznych, takich jak nudności, zawroty głowy, czy poczucie senności.

Wykorzystanie pochodnych fluranów daje lepsze efekty niż użycie tlenku azotu, a jednocześnie rzadziej prowadzi do niepożądanych następstw.


- Jednak podczas gdy flurany mogą być podawane jedynie przez wykwalifikowanego specjalistę, podtlenek azotu z powodzeniem mogą podać również położne. Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego użycie fluranów nie jest zbyt szeroko rozpowszechnione. Prowadzi się również niewiele badań, których obiektem jest znoszenie bólu porodowego przy użyciu środków wziewnych – mówi główny autor Trudy Klomp z VU University Medical Center w Amsterdamie.

- Rozpatrując wyniki obserwacji, należy również zachować pewną ostrożność, gdyż u poszczególnych kobiet stwierdzono duże rozbieżności w stopniu odczuwania i łagodzenia cierpienia, a liczba osób będących obiektem badań była zbyt mała. Pomimo tych ograniczeń, zdolność środków wziewnych do zmniejszania bólu może okazać się pomocna zwłaszcza dla kobiet, które pragną złagodzić cierpienie, ale nie chcą decydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe – twierdzi Klomp.

Naukowcy mają zamiar przeprowadzić kolejne badania obejmujące większą liczbę kobiet, skupiające się na środkach które pozwolą rodzącym kontrolować sytuację i czerpać satysfakcję z całokształtu doświadczenia, jakim jest wydawanie dziecka na świat, a jednocześnie nie przeszkodzą w późniejszym karmieniu piersią.

Komentarze do: Wziewne środki znieczulające – bezpieczna i skuteczna ulga w bólu dla rodzących

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz