Szukaj

Wywołanie porodu w okolicach wyznaczonego terminu zwiększa szanse dziecka na przeżycie?

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Edynburskim sugerują, że dzieci których narodziny zostały wywołane w okolicach wyznaczonego terminu, mogą mieć większe szanse na przeżycie, niż te, których poród nie został wywołany pomimo przekroczenia 40 tygodnia ciąży.Naukowcy okryli, że liczba poronień oraz narodzin martwych noworodków była znacznie mniejsza, gdy poród był wywołany ok. 40 tygodnia, niż kiedy ciąża była kontynuowana pomimo upłynięcia wyznaczonego terminu porodu. 

Kobiety, których poród w 40 tygodniu był sztucznie wywołany, znacznie rzadziej wymagały cesarskiego cięcia, niż te które oczekiwały samoistnego rozwiązania.

Badacze przyglądali się jedynie wybranym wywołanym porodom - tym dokonanym z wyboru kobiet - zatem wyniki nie dotyczą porodów, gdzie wywołanie wiązało się z medycznymi komplikacjami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi matki bądź zagrożenie życia płodu.

Poronienia oraz narodziny martwych noworodków dotyczyły ok. 0,08% przypadków, gdy poród był wywołany świadomie, a także ok. 0,18% narodzin, gdy ciąża była kontynuowana do narodzin samoistnych.

Naukowcy szacują, że w przypadku porodu wywoływanego będzie jedno mniej poronienie bądź narodziny martwego dziecka na każdych 1040, w porównaniu do tych niewywoływanych narodzin.


Badacze dowiedli także, że predyspozycje do przeżycia były znacznie lepsze u dzieci, których poród został wywołany sztucznie. Co więcej, ich wyniki w skali Apgara były nieznacznie wyższe niż u dzieci urodzonych po terminie.

Badania opublikowane w British Medical Journal, opierały się na sprawdzeniu szans na przeżycie dziecka w przypadku ponad miliona narodzin, które miały miejsce pomiędzy 37 i 41 tygodniami ciąży.

Dr Sarah Stock, z Edynburskiego Tommy's Centre for Reproductive Health, podkreśliła, że prowadzone przez nich badania nie miały wpływu na decyzję żadnej z kobiet, u których wywołano poród w 40 tygodniu ciąży.

Powiedziała także: lekarze obawiali się, że wywoływanie porodu w trakcie zdrowej ciąży przed 41 tygodniem zwiększy ryzyko konieczności dokonania cesarskiego cięcia. Nasze badania sugerują, że nie ma zwiększonego ryzyka cesarskiego cięcia przy wywoływaniu porodu po 39 tygodniu ciąży.

Zatem być może lekarze nie powinni być mieć wątpliwości związanych z wyrażeniem zgody na prośbę ciężarnej, by wywołać poród w okolicach 40 tygodnia ciąży. Kobiety, proszące o wywołanie porodu, winny być jednak ostrzeżone o niewielkim ryzyku powikłań z tym związanych.

Aktualne wytyczne z National Institute for Clinical Excellence sugerują, by kobietom po 41 tygodniu ciąży oferować wywołanie porodu.

Statystyki zaś pokazują, że poronienia oraz śmiertelność płodów wzrasta od 38 tygodnia ciąży, i że wywoływany poród daje większą szansę przeżycia dzieciom, szczególnie gdy ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie.

Komentarze do: Wywołanie porodu w okolicach wyznaczonego terminu zwiększa szanse dziecka na przeżycie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz