Szukaj

Więcej niż 14 proc. kobiet w ciąży zażywa silne leki opioidowe

Podziel się
Komentarze0

Więcej niż 14 procent kobiet ciężarnych miało przepisane leki opioidowe na ból w pewnym momencie trwania ich ciąży – donosi jedno z badań opublikowane w internetowej wersji Anesthesiology. Biorąc pod uwagę zaskakujący wskaźnik tych leków, które zostały zapisane w czasie ciąży, naukowcy sugerują, że potrzebne są kolejne badania w celu oceny ryzyka opioidów na nienarodzone dzieci.

Wystawianie recept leków opioidowych wzrosły ponad trzykrotnie w generalnej populacji, więcej niż 200 milionów pomiędzy 1991 a 2009 rokiem, donosi National Instituties of Health. To badanie wykazało, że zapobiegawcze użycie leków opioidowych przez kobiety w ciąży w Stanach Zjednoczonych jest znacząco większe niż w Europie. Wskaźnik użycia opioidów również zróżnicowany jest w kraju, gdzie największy poziom jest na południu a najniższy na północnym-wschodzie.

- Prawie wszystkie doświadczenia kobiet ukazują ból w czasie ciąży – powiedział Brian Bateman, M.D, M.SC asystent profesora oraz autor badania w Harwardzkiej Szkole Medycznej. - Jednakże, bezpieczeństwo użycia leków opioidowych w celu ochrony ich bólem pozostaje niejasne. Ostatecznie potrzebujemy więcej danych, by ocenić współczynnik ryzyka lub korzyści w przepisywaniu leków kobietom i jaki to ma wpływ na ich dzieci – dodaje.

Badanie analizowało dane z badań na ponad 530 tysięcy kobiet w ciąży, które poddały się komercyjnemu planowi ubezpieczenia i ich dzieci w latach 2005-2011. Mediana wieku to 31 lat. Badanie zbadało, które opioidy zostały najczęściej przepisane, jaki ból był najczęstszy oraz jak występował regionalnie.

Spośród ponad 530 tysięcy kobiet w ciąży 14,4 procent miało przepisane leki opioidowe w pewnym czasie ich ciąży. Większość opioidowych zaangażowane było w krótki czas leczenia, najczęściej mniej niż tydzień. Procent kobiet, które przyjęły  leki opioidowe w pierwszym i drugim trymestrze to 5,7; w trzecim trymestrze liczba kobiet wyniosła 6,5%. Te kobiety które, zażyły je 3 albo więcej razy w ciągu ciąży to 2,2%.  


Ból pleców był najbardziej powszechny wśród kobiet, wyniósł 37% i z tego powodu lek opioidowy najczęściej był przepisywany. Inne rodzaje bólów zawierały ból brzucha, migrenę, ból stawów oraz fibromialgię.

Najbardziej powszechnym lekiem opioidowym podczas ciąży była hydrokodon (6,8%), kodeina (6,1%), oksykodon (2%) oraz profoksygen(1,6%). Leków opioidowych używano pomiędzy 6,5 a 26,3% z najniższym wskaźnikiem w północno-wschodniej i najwyższym w południowej części. Arkansas, Mississippi i Alabama wszystkie miały wskaźnik przepisywania ponad 20%.

Komentując badanie, Pamela Flood, profesor anestezjologii na Stanford University w Kalifornii uważa, że ryzyko wpływające na płód w krótkim czasie trwania leków pod nadzorem medycznym jest trudne do oceny i potrzebuje przyszłych badań.

Flood wyjaśnia, że wcześniejsze badania ukazały sprzeczne wyniki ryzyka dla dziecka. Wcześniej, badanie z 1959-1965 i Szwecji i Norwegii, nie znalazły żadnego związku pomiędzy zapisywaniem leków opioidowych a defektami urodzeń. Jednakże badania National Birth Defects Prevention Study (z 1997-2005) odkryły powiązanie między kodeiną a innymi opioidami z wadami wrodzonymi, zawierając symulację przedsionkową i komorowe ubytki przegród, zespół hipoplazji lewego serca, rozszczep kręgosłupa oraz wyniszczenie noworodków. Dodatkowo, narodowe badanie Stanów Zjednoczonych przytacza, że kiedy opioidy są używane długoterminowo podczas ciąży, występuje ryzyko uzależnienia noworodków od opiatów oraz kolejne objawy odstawienia ich w pierwszych jego dniach życia.

ASA w zeszłym miesiącu wyznaczyła listę w ramach fundacji ABIM  by pomóc lekarzom oraz pacjentom w wyborach zabiegów i leków, które często nie są konieczne. Numer jeden na liście ASA jest zasada, by nie przepisywać leków opioidowych jako pierwszej terapii w leczeni bólu nie rakowego.

Komentarze do: Więcej niż 14 proc. kobiet w ciąży zażywa silne leki opioidowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz