Szukaj

Opiaty przeciwbólowe podczas porodu

Podziel się
Komentarze0

Podczas trwania porodu bardzo często niezbędne jest zastosowanie środków przeciwbólowych. Bardzo trudno jest przewidzieć, jak kobieta będzie reagowała na ból. Każdy poród przebiega inaczej,gdyż poszczególne osoby wykazują inna tolerancje na ból. Wymienione tutaj środki przeciwbólowe nie zawsze zostaną zastosowane. Równie dobrze może wystarczyć Ci spokój i opanowanie.
Opiaty to leki z grupy morfiny. Są to bardzo mocne środki przeciwbólowe używane podczas porodu już za czasów starożytnych Egipcjan (stosowano wówczas wyciąg z opium). Najbardziej znane i stosowane postacie to morfina, diamorfina a także petydyna.


Opiaty przeciwbólowe są podawane w zastrzyku do mięśnia uda lub pośladka- powtarzanym w czasie porodu co 3-4 godziny, w zależności od potrzeby. Mogą też być podawane w zastrzyku dożylnym. Droga ta zapewnia szybsze działanie leku ale efekt ten również szybciej przemija.


Skuteczność opiatów przeciwbólowych.

Tak jak w przypadku różnic w odczuwaniu bólu tak samo skuteczność działania opiatów, jest różna. Opiaty mogą wywoływać pewne uczucie euforii, działać uspokajające co powoduje odprężenie, a tym samym łatwiejsze radzenie sobie z bólem. Bardzo często mała dawka wystarcza, aby rodząca przysnęła na wczesnym etapie porodu-godzina snu pozwala na chwilę odpoczynku przed późniejszymi etapami porodu.

Skutki uboczne działania opiatów.

Mdłości i wymioty to główne skutki uboczne. Podawanie środków przeciwwymiotnych kojarzone jest zwykle z podawaniem opiatów. Wszystkie opiaty przechodzą przez łożysko,więc dziecko również dostaje pewna ich dawkę. Prawdopodobnym skutkiem ubocznym po urodzeniu,jest depresja oddechowa u dziecka. Można ją jednak szybko odwrócić, podając dziecku po jego urodzeniu antidotum na opiaty. Wskutek tego, że opiaty przechodzą przez łożysko niemowlę może być senne-co w konsekwencji może opóźnić korzystanie z karmienia.

Innymi środkami uśmierzania bólu podczas porodu są:

  • mieszanka gazowo-tlenowa
  • znieczulenie zewnątrz-oponowe: znieczulenie ciągłe, kolejno podawane dawki, sterowane przez pacjenta.
  • TENS

Komentarze do: Opiaty przeciwbólowe podczas porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz