Szukaj

Kobieta po porodzie

Podziel się
Komentarze3

Gdy na świecie pojawi się już maluszek możesz być tak zaabsorbowana urokami macierzyństwa,że niemalże nie zauważysz, jak położna załatwi różne sprawy i wykona rutynowe badania. Sprawdzi, czy potrzebujesz szycia, pomoże przystawić dziecko do piersi. Jeżeli dziecko i mama czują się dobrze zostaną przewiezione na oddział poporodowy. Tam wykonuje się dalsze badania, sprawdza się wydaliny z pochwy a kobieta może trochę odpocząć. Zazwyczaj jednak najtrudniejsze dla kobiety są pierwsze dwa miesiące po narodzinach potomka.


Nie tylko rozciągnęły Ci się mięśnie oraz skóra, lecz również w Twoim organizmie zatrzymała się spora ilość płynów. Twoje ciało potrzebuje czasu, żeby odzyskać siły po porodzie. Gdy znajdziesz się już w domu możesz zauważyć,że Twoje stopy i nogi zaczynają puchnąć. Stopniowo zaczniesz pozbywać się nadmiernej ilości płynów podczas oddawania moczu-pamiętaj jednak aby odpoczywać z uniesionymi stopami wyżej. Do kolejnych objawów mogą dołączyć krwawe wydzieliny tzw. lochia. Przypomina ona obfita miesiączkę i może ona trwać do 6 tygodni nawet po cesarskim cięciu. Wszystkie następstwa porodu jak pieczenie podczas oddawania moczu, bóle poporodowe spowodowane obkurczaniem się macicy, występowanie zaparć są naturalnym stanem rzeczy,jaki następuje po urodzeniu noworodka. Należy jednak pamiętać by zwracać uwagę na  wszystkie objawy, aby w razie ich nasilenia skonsultować się z lekarzem. 

Dla każdej Kobiety wygląd zewnętrzny po narodzinach maleństwa,jest bardzo ważny. Zastanawiamy się czy istnieje możliwość powrotu do stanu przed ciążą.

Waga:


Na wagę Kobiety w ciąży składa się: waga dziecka, powiększona macica i piersi, płyn owodniowy, zwiększona objętość krwi. W ciągu najbliższych tygodni organizm kobiety traci nadliczbową ilość płynów. Do zrzucenia zatem pozostaje nadliczbowa ilość kilogramów, która częściowo zniknie podczas opieki nad maleństwem.


Brzuch:


W pierwszych dniach po porodzie brzuch nadal jest duży. W raz z obkurczaniem się macicy,jego wielkość również się zmniejsza. Po tygodniu od porodu macica, jest o połowę mniejsza,a po ok 4-6 tygodni wraca do swej pierwotnej wagi.

Piersi:

Piersi po porodzie zaczynają proces produkcji mleka, tym samym znacznie zwiększają swoja objętość. Zaczynają być nabrzmiałe i obolałe to nie przyjemne uczucie spowodowane napływem mleka powinno ustąpić po ok 1-2 tygodni od dnia narodzin dziecka.

Skóra i włosy:

Cera traci blask co jest spowodowane niewyspaniem i zmęczeniem na jaki cierpi świeżo upieczona powinnaś zadbać o odpowiedni krem i higienę ciała. Pomimo, iż  przez ciąże Twoje włosy były lśniące i zdrowe po porodzie ze względu na spadek estrogenu we krwi zaczną one wypadać. Nie powinnaś się tym bardzo martwic gdyż do 10msc wszystko powinno się unormować. Nie oznacza to jednak,ze nie powinnaś dbać o włosy odpowiednimi dla Ciebie odżywkami,które nie będą szkodzić maleństwu.

Uda i pośladki:

Zwróć uwagę na pojawiające się w czasie ciąży rozstępy, które możesz niwelować używając odpowiednich kremów. Często również po porodzie kości miednicy nie zbiegają się,a tym samym możesz uzyskać dodatkowe 1-2 cm w biodrach.


Bardzo ważne jest, abyś zwracała uwagę nie tylko na swój wygląd ale również samopoczucie psychiczne .Co piąta mama boryka się z doświadczeniem depresji poporodowej-przejawia się ona brakiem odczuwania przyjemności ,zmiennością nastrojów, osłabieniem więzi z dzieckiem, uczuciem pustki. Ważne jest wsparcie psychiczne bliskich i świadomość możliwości uzyskania pomocy od najbliższych.

Komentarze do: Kobieta po porodzie (3)

krychaa
krychaa 02-03-2011 19:00

femibion vital mama

2

po porodzie warto przyjmować jakieś suplementy diety wspomagające regenerację organizmu. polecam femibion vital mama, bo to jedyny taki preparat zawierający wszystkie minerały, witaminy i probiotyk potrzebne młodej mamie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
kacperka
kacperka 07-03-2011 09:40

Wszystko w jednym

1

Ja też się zdecydowałam na Femibion, bo nie muszę łykać 100 tabletek, tylko mam wszystko w jednym. A że mam spory niedobór żelaza, to akurat dla mnie Femibion jest idealnym rozwiązaniem, bo biorę i witaminki i żelazo i p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze