Szukaj

Ciąża a praca

Podziel się
Komentarze0

Kiedy zachodzisz  ciąże wraz z ogromną radością przychodzi też sporo trosk. Poza obawami o nienarodzone maleństwo, zastanawiasz się również nad swoją pracą. Często nie wiesz czy możesz dalej pracować, kiedy powiedzieć szefowi o Twoim odmiennym stanie, a także zastanawiasz się co z pracami domowymi.  
Skupmy się najpierw nad Twoją pracą zawodową. Najwięcej trudności może sprawić Ci praca w pierwszych miesiącach ciąży. Wynika to z najsilniejszego odczuwania mdłości, a także z ogólnego zmęczenia. Do czwartego miesiąca kształtuje się łożysko dlatego jeżeli czujesz się osłabiona i zmęczona nie powinnaś pracować, aż organizm przystosuje się do odmiennego stanu. Twój lekarz wypisze Ci odpowiednie zwolnienie lekarskie, zatem nie zaprzątaj sobie głowy niezrozumieniem przez Twojego szefa.

Poinformowanie pracodawcy o Twojej ciąży zależy od Ciebie, najlepiej abyś zrobiła to zanim ciąża stanie się widoczna. Nie powinnaś się martwic ewentualnym zwolnieniem lub redukcją etatu, gdyż chroni Cię prawo. Dlatego ważne jest, abyś zaznajomiła się z przywilejami jakie przysługują Ci z tytułu bycia w ciąży. Przeczytaj swoją umowę o pracę, skonsultuj się z osobami które mają podobne doświadczenia, Twój lekarz prowadzący również powinien pomóc Ci w uzyskaniu odpowiednich informacji.


Pewne jest, że będąc w ciąży w momencie kiedy poinformujesz pracodawcę przysługuje Ci wolne z powodu badań prenatalnych oraz tych, których nie możesz wykonać w innym terminie niż godziny pracy. Poza tym należy Ci się zwolnienie od pracy i przerwy, a także w związku z ciążą przyznanie urlopu wychowawczego i macierzyńskiego. Co więcej przeszukaj wiadomości na temat wysokości  zasiłków jakie możesz pobrać.


Kiedy powiesz już swojemu pracodawcy o ciąży powinien on zrobić rozeznanie mające na celu, sprawdzenie czy warunki w jakich pracujesz są dla Ciebie komfortowe i bezpieczne. Zwróć uwagę czy miejsce w którym przebywasz nie jest zbyt głośne, pomieszczenie jest dobrze przewietrzone itp. W razie stwierdzenia przez Ciebie nieprawidłowości szef zobowiązany jest do zapewnienia Ci innego miejsca pracy. Jeżeli czujesz się zmęczona ( a najbardziej możesz odczuwać zmęczenie w 1 trymestrze ciąży ) postaraj się zapewnić sobie chwile relaksu i zredukować stres. Możesz robić sobie przerwy, nie bierz na siebie dodatkowych obowiązków, nie obciążaj swoich nóg - staraj się więcej siedzieć aniżeli stać. Zorientuj się czy w miejscu Twojej pracy jest jakieś miejsce gdzie chociaż na chwile mogłabyś się położyć. Na pewno pozwoli Ci to na szybsze zregenerowanie sił.

Inną ważną pracą jaką wykonujesz są obowiązki domowe. Są one o tyle łatwiejsze do zrealizowania, że możesz podzielić się nimi z Twoim partnerem. Musisz pamiętać o tym, że zapewnienie sobie odpowiedniego odpoczynku jest dla Ciebie dużo ważniejsze niż zachowanie idealnego porządku w domu. Twój mężczyzna powinien otoczyć Cię specjalna opieką i wykonywać lwią część domowych obowiązków. Ty natomiast skup się na dbaniu o swoje nienarodzone dziecko, zdrowie i relaks.

Komentarze do: Ciąża a praca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz