Szukaj

Papuzica

Podziel się
Komentarze0

Inaczej choroba ptasia, papuzica, psitakoza, to wirusowa choroba odzwierzęca czyli zoonoza, wywoływana przez zarazek Chlamydia psittaci, którego nosicielem jest ptactwo dzikie i hodowlane. Choroba u ptaków nie ma objawów.  Ludzie zarażają się drogą kropelkową, wdychając kurz z drobinkami wysuszonego kału, także poprzez bezpośredni kontakt z ptakami, czasem przez dziobnięcie. Możliwe też są zakażenia człwieka od człowieka, które charakteryzują się znacznie cięższym przebiegiem. Najwięcej zachorowań na ornitozę występuje w okresie letnim (maj - lipiec) i zimowym (październik - grudzień). Częste jest zarażenie u ludzi od gołębi.

Inne nazwy choroby: Ornitoza; Choroba ptasia;
Po wniknięciu drobnoustroju do ludzkiego ustroju zarazek zaczyna namnażać się wewnątrzkomórkowo oraz wydzielać toksynę, która uszkadza śródbłonki naczyń krwionośnych: tętnic, żył i naczyń włosowatych, doprowadzając w ten sposób do krwotoków i uszkodzeń narządów wewnętrznych.Choroba się wylęga w ciągu jednego tygodnia - dwóch tygodni i objawia się nagłą gorączką, dreszczami, bólami głowy, krwotokami z nosa, ogólnie złym samopoczuciem i osłabieniem, czasami plamistą wysypką. Najgroźniejsze zmiany rozwijają się w układzie oddechowym: jest to śródmiąższowe zapalenie płuc z kaszlem, dusznością i sinicą. Ornitoza może przebiegać klinicznie pod postacią zespołu rzekomogrypowego bez zapalenia płuc, zapalenia płuc łagodnego lub ciężkiego, ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy, wstrząsu septycznego. 1% przypadków ornitozy może zakończyć się zgonem.

Zobacz również:Rozpoznanie: na podstawie objawów oraz według wywiadu środowiskowego, badania serologiczne, badania materiału biologicznego z dróg oddechowych chorego, wzrost mian przeciwciał, badanie histopatologiczne na obecność makrofagów i obecność wtrętów cytoplazmatycznych oraz nieserowaciejącej ziarniny.

Leczenie: podawanie doksycykliny, doustnie w domu, w lekkich przypadkach. Ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji i dożylnego podawania doksycykliny. Podawanie antybiotyku przez 3 tygodnie zmniejsza możliwość nawrotów ornitozy. Można podawać także makrolidy, w przypadku uczulenia na tetracykliny lub u dzieci. Podaje się też chloramfenikol.Komentarze do: Ornitoza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz