Szukaj

Gorączka maltańska

Podziel się
Komentarze0

Bruceloza, czyli przewlekła, zakaźna i zaraźliwa bakteryjna choroba zwierząt domowych, zwierząt dzikich i ludzi, wywoływana przez pałeczkę Brucella. Bruceloza znana jest również jako: gorączka maltańska, choroba Banga, gorączka falująca, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio-grande, gorączka falista, gorączka śródziemnomorska, gorączka mleka koziego.

Inne nazwy choroby: Bruceloza; Choroba Banga;
Bakteria tlenowe Brucella, czyli gramujemne pałeczki, (nie mają rzęsek, ani otoczek i nie wytwarzają zarodników), mają co najmniej 6 szczepów, które są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać do 6 tygodni w kurzu, a w wodzie i w ziemi nawet 4 miesiące. Bakterie te są wrażliwe środki dezynfekcyjne powszechnego użycia. Nosicielami bakterii brucelozy są zwierzęta hodowlane: krowy, owce, kozy, drób, zwierzęta domowe, także wielbłądy, bizony i gryzonie: myszy, szczury, wiewiórki.

Objawy i uszkodzeń narządów przy brucelozie są różnorodne. Choroba może mieć przebieg ostry, podostry i przewlekły, w zależności od drogi zakażenia i rodzaju zarazka. Człowiek zaraża się od chorego zwierzęcia, w kontakcie z jego wydzielinami i wydalinami, oraz z mlekiem. Choroba szerzy się przez uszkodzoną skórę i śluzówkę, spojówki, a także drogami oddechowymi i drogą pokarmową. Bruceloza dotyczy w głównej mierze ludzi, którzy mają kontakt ze zwierzętami: weterynarze i zootechnicy, pracownicy zakładów mięsnych i hodowcy. Bruceloza wylęga się w ciągu 5 dni, do trzech tygodni (czasami nawet do kilku miesięcy).

Zobacz również:



Wyróżniamy takie postaci brucelozy:

- ostrą, wywoływaną przez bakterie roznoszone głównie przez bydło, owce i kozy. Objawia się nieregularną, nadchodzącą falami gorączką, zlewnymi potami, bólami głowy, bólami mięśni i bólami stawów (może dojść do zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa). Chory jest ogólnie osłabiony, a mężczyźni czasami mogą odczuwać bóle jąder i najądrzy (może dojść do zapalenia, które mogą spowodować trwałe zaburzenia funkcji płciowych). Częste jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu.


- przewlekłą, która może przebiegać jedynie ze stanami podgorączkowymi. Charakteryzuje się ogólnie złym samopoczuciem, nadmierną potliwością i przewlekłymi bólami głowy. Osoba chora łatwo się męczy pod względem fizycznym i psychicznym, jest apatyczna i cierpi na zaburzenia snu oraz omdlenia. Inne objawy to ciągłe bóle i dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego, a z czasem nawet może dojść do upośledzenia ruchu. Choroba może dotknąć stawów międzykręgowych kręgosłupa (odcinek lędźwiowy, piersiowy, szyjny), a także stawy biodrowe, kolana i barki. W przebiegu brucelozy może również dojść do postępującego uszkodzenia nerwu słuchowego, a także do zmian ośrodkowego układu nerwowego (czasami do zaburzeń psychicznych): chorzy odczywają uciążliwe bóle głowy, zawroty, tracą świadomość, mają drgawki oraz przejściowe niedowłady. W przebiegu przewlekłej brucelozy, kiedy proces chorobowy toczy się w wątrobie, obserwujemy odbijania, wzdęcia i bóle w obszarze prawego podżebrza. Można też zaobserwować wysypki skórne i uszkodzenie mięśnia sercowego.

Komentarze do: Bruceloza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz