Szukaj

Akrofobia

Podziel się
Komentarze0

Akrofobia, czyli lęk wysokości zaliczany jest do fobii i charakteryzuje się lękiem przed przebywaniem na dużej wysokości i spadnięciem. Ogólnie ujmując, fobia jest  to zaburzenie o charakterze lękowym, które polega na odczuwaniu irracjonalnego i  niewspółmiernego do zagrożenia lęku przed określonymi przedmiotami lub zjawiskami.

Inne nazwy choroby: Lęk wysokości;

Fobie mogą bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach całkowicie je uniemożliwiać.

Akrofobia objawia się jedynie, gdy znajdujemy się na dużej wysokości. Nie pojawia się podczas grania w gry video, oglądania zdjęć czy filmów.

Za główną przyczynę wywołującą lęk wysokości uznaje się jakieś traumatyczne zdarzenie z przeszłości związane z wysokością. U niektórych osób może być także związana z brakiem równowagi między wrażeniami wzrokowymi, a pochodzącymi z ucha wewnętrznego.

Akrofobia może być bardzo uciążliwa i w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chory będzie unikał wszelkich sytuacji, które mogą się wiązać z potrzebą przebywania na wysokości.

Większość osób, przebywająca na dużej wysokości przeżywa strach, który jest zupełnie zrozumiałym i uzasadnionym zjawiskiem. Spora wysokość, zwłaszcza przy braku niezbędnych zabezpieczeń może wywoływać uzasadnione zagrożenie Faktyczna fobia wysokości oznacza jednak lęk nasilony w taki sposób, że w wielu przypadkach uniemożliwia nawet wejście na krzesło czy drabinę w domu.

Standardowe leczenie większości fobii polega na przyzwyczajaniu osoby do przedmiotu jej lęków. Potrzebne jest to, aby udowodnić, że nic złego nie może się wydarzyć, a to, co budzi naszą obawę jest nieszkodliwe. W taki oto sposób wcześniejsze doświadczenie negatywne zostaje wyparte przez nowsze – pozytywne. Terapia taka musi być niestety wielokrotnie powtarzana, a początkowe sesje mogą być na tyle niemiłe dla pacjentów, że często cześć z nich rezygnuje.

Komentarze do: Akrofobia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz