Szukaj

Sport: dbajcie o swoje stawy

Zapalenie stawów i kości, inaczej artroza, to zużycie chrząstki stawowej. Które może pojawić się bardzo wcześnie, ponieważ już między 35 a 40 rokiem życia! Wiele powodów wyjaśnia to zjawisko. Deformacja biodra, różnice występujące w długości nóg - mogą przyczynić się do anormalnego zużycia tkanki chrzęstnej biodra albo kolana. Czynnik genetyczny takiego stanu rzeczy jest sprawą podlegającą dyskusji.

Sport: dbajcie o swoje stawy

Eksperci zdają się być zgodni przynajmniej w jednym punkcie: wczesną artrozę, palców albo kręgosłupa przede wszystkim, można zaobserwować u wielu generacji w tej samej rodzinie. Jakość tkanki chrzęstnej jest inna u każdego z nas, a ryzyko zależy zarówno od tej jakości, jak i od urazów, na które chrząstka zostanie narażone. Niezależnie od tego, czy są one związane z aktywnością zawodową, czy też z rozrywką...

Doktor Jacques Rodineau, z Paryża, jest autorytetem w dziedzinie urazów sportowych. Podczas 21 seminarium traumatologii sportu, które odbywało się w Heraklion, na Krecie, specjalista przywołał bardzo realny wpływ aktywności sportowej na rozwój zapalenia stawów i kości...

Łąkotka: operacja, którą często przeprowadza się zbyt szybko...

Jak uważa doktor Jacques Rodineau, sport nie jest twórcą artrozy. Natomiast, uszkodzenia spowodowane przez sport, one z kolei mogą sprzyjać rozwojowi zapalenia stawów i kości. Ktoś, kto ma powtarzające się skręcenia kostki, skończy z prawdziwie rozciągniętymi więzadłami. Kostka nie będzie się już trzymać, a chrząstka zacznie się zużywać. A taka osoba, po jakichś 10-15 latach, stwierdzi, iż choruje na zapalenie stawów i kości. Można ucierpieć z powodu skręcenia kostki w wieku 15 lat albo 18 lat, i mieć artrozę kostki w wieku 35 lat albo 40 lat, wyjaśnia specjalista.

Ale wcześniejsze urazy nie wyjaśniają wszystkiego. Przede wszystkim, w przypadku najczęściej występującego zapalenia kości i stawów: w kolanie. A jak twierdzi doktor Jacques Rodineau, niektórym lekarzom zbyt łatwo przychodzi ablacja łąkotki, której rolą jest przede wszystkim stabilizowanie stawu.

Łąkotka, trzeba zrobić wszystko, aby ją ocalić

Jeśli ją operujemy, za kilka lat spowodujemy powstanie artrozy. Często stwierdza się u ludzi w wieku 45-50 lat, którzy mają zwykłe degenerujące uszkodzenie łąkotki, które nawet nie jest przyczyną ich dolegliwości.

Czy tylko uszkodzenia związane ze sportem mają wpływ na nasze stawy?

Na obraz uszkodzenia, niektóre czynności związane ze sportem okazują się najgorszymi wrogami stawów. Prowokują one powstawanie tego, co specjaliści nazywają mikrourazami. Powtarzające się setki, a nawet tysiące razy, przez wiele lat, takie mikrourazy mogą w efekcie spowodować zapalenie stawów i kości.

W tenisie, na przykład, każde uderzenie piłki o rakietkę wywołuje wibracje, które przechodzą od nadgarstka aż do łokcia. Powtarzany, ten prosty i niby nieszkodliwy gest, zużyje w końcu naszą tkankę chrzęstną. Inne przykłady? Uderzenie w piłkę dla piłkarza, zwody oczywiście, przyśpieszenia z nagłym zmianem kierunku, uderzenia i kontry w siatkówce…

Sportowiec niedzielny również może być zagrożony artrozą. Z powodu tych słynnych mikrourazów, ale również z powodu złego doboru sprzętu. Jak podkreśla to doktor Arnaud Monnier, lekarz sportowy w Chartres, dobre buty są niezbędne, aby amortyzować kostkę, a następnie kolano. Amortyzacja jest niezbędna, jeśli chcemy uniknąć mikrourazów chrząstki w każdym stawie.

Tak więc, rozgrzewajcie się, zanim zaczniecie mecz piłki nożnej albo partię tenisa. I zróbcie kilka ćwiczeń rozciągających, które będą chronić wasze stawy. Jeśli chodzisz biegać, na pierwszym miejscu wybieraj bardziej miękką ziemię, zamiast bruku. A w końcu, dawkuj sobie wysiłek progresywnie.

Waga – wróg stawów

Jeśli choroba już się rozwinęła, powiniście koniecznie w dalszym ciągu uprawiać sport albo ćwiczenia fizyczne. Nawet jeśli rozruch rano jest bolesny... Jak uważa doktor Jacques Rodineau, ćwiczenia fizyczne są absolutnie niezbędne. Ludzie chorujący na artrozę powinni ćwiczyć, aby mieć lepszą mobilność stawów, a także, aby zmuszać mięśnie do pracy. W ten sposób będą one silniejsze i bardziej elastyczne. Stawy będą lepiej wspomagane. Ale, zanim oddacie się aktywności sportowej, złóżcie wizytę lekarzowi…

Niebezpieczeństwem sportu jest to, dodaje doktor Jacques Rodineau, że chcemy powtórnie robić to, czego nasze stawy nie są w stanie znieść. Innym problemem, który podkreślają stale specjaliści, to waga. Nie jest wskazane, żeby ludzie, którzy cierpią na otyłość, albo którzy przybrali na wadze 20 kilo, gwałtownie powracali do sportu. Najpierw powinni oni schudnąć. Potem dopiero będą uprawiać sport. Jeśli bowiem uprawiają sport z nadwagą, bardzo szybko rozwinie się u nich zapalenie kości i stawów biodra, kolana, kostek…

Lekarstwa pewniejsze i mniej agresywne

Bieganie, pływanie, jazda na rowerze oraz gimnastyka są sportami najbardziej korzystnymi. Jak mówi doktor Jacques Rodineau, mamy do wyboru dużo prostych lekkich ćwiczeń, które możemy wykonywać codziennie. Na przykład, można złożyć zwinięty ręcznik pod kolano i rozciągnąć nogi. Następnie należy ten ręcznik zgnieść i wytrzymać w tej pozycji jakieś 20 sekund. Potem należy się rozluźnić na kilka sekund, aby następnie powtórzyć ćwiczenie.

Ćwiczenia te to centrum strategii „generalnego leczenia” zapalenia stawów i kości. Strategia ta oczywiście opiera się również na lekarstwach, ale środki związane z higieną życia, z informacją oraz edukacją pacjenta, także są niezbędne. Lekarz ogólny, reumatolog oraz kinezyterapeuta pracują wspólnie nad jednym chorym.

Pojawienie się nowej rodziny lekarstw, anty-cox 2 albo coxibs, pozwoliło poprawić jakość życia pacjentów. Dzięki skuteczności, ale przede wszystkim dzięki lepszemu bezpieczeństwu tego typu terapii. Ponieważ, aby zachować mobilność stawów, aby pozwolić sportowcom na praktykowanie, pomimo artrozy, a także, aby zadbać o przyszłość ich stawów, często jest niezbędne leczenie zapalenia.

Tak więc, jak to wyjaśnia doktor Cecile Borget, reumatolog oraz były szef kliniki przy szpitalu Hôpitaux de Paris, à la Pitié-Salpêtrière, leki antyzapalne atakują błonę śluzową układu pokarmowego. Powodują więc powstawanie wrzodów albo zaostrzają stan wrzodów już istniejących. Które z kolei są główną przyczyną śmiertelności oraz zachorowalności związanej z lekami antyzapalnymi. Leki z rodziny coxbis, poza tym, że są skuteczne, to w dodatku mają jeszcze tę zaletę, iż chronią żołądek leczonych ludzi.

Śmiertelność? Ależ tak

Każdego roku, w Stanach Zjednoczonych, 16 600 chorych umiera w następstwie komplikacji gastrycznych związanych z lekiem antyzapalnym. We Francji, na przykład, każdego roku odnotowuje się od 1 500 do 2 000 ofiar ...

Kilka prostych ćwiczeń rozciągających może opóźnić, albo zapobiec, pojawienie się zapalenia stawów i kości. A przynajmniej w stawach dźwigających biodra, kolana, a także kostki. Zanim więc zaczniemy biegać albo rozegramy mecz, nie zapomnijmy o naszych stawach. Jeśli są w którymś momencie źle traktowane, nigdy nam tego nie zapomną...

Komentarze do: Sport: dbajcie o swoje stawy (1)

monia28
monia28 21-11-2011 11:54

dbajcie o swoje stawy

1

Zachęcam do wypróbowania artrocolu stosuję go od kilku tygodni i widzę poprawę. Odczuwam mniejszy ból i moja sprawność się znacznie poprawiła. Chciałabym zaznaczyć, że ze stawami borykam się już dobrze od kilku lat, sam ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze