Szukaj

Alergik u stomatologa

Podziel się
Komentarze0

Alergię u stomatologa mogą wywołać środki znieczulenia miejscowego, elementy uzupełnień protetycznych, a nawet lateksowe rękawiczki, w których pracuje lekarz. Na co więc alergicy powinni zwracać szczególną uwagę? Badania wskazują, że ok. 5% pacjentów gabinetów stomatologicznych jest uczulonych na metale wykorzystywane do produkcji m.in. uzupełnień stomatologicznych lub protetycznych.


W tym 17% kobiet i 3% mężczyzn jest uczulonych na nikiel, a u około 3% mężczyzn i kobiet występują reakcje alergiczne na kobalt i chrom - podaje nature.com Ale metale to nie wszystko - kolejnym alergenem jest lateks, używany do produkcji rękawiczek, w których pracuje stomatolog oraz gumek zakładanych na aparaty ortodontyczne - tutaj alergia występuje u około 10% pacjentów. Czy to oznacza, że alergicy powinni unikać dentysty? W żadnym wypadku. Dzisiejsze gabinety stomatologiczne przygotowane są na wizyty pacjentów z różnymi alergiami.

Metale na cenzurowanym

W Polsce jest ponad 14 milionów alergików - wynika z raportu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce - ECAP. 5% z nich stanowią osoby uczulone na metale. W przypadku leczenia stomatologicznego to właśnie kontakt z alergennym metalem może być przyczyną objawów alergicznych. Szczególnie narażone na objawy alergii są osoby, u których alergia pojawiła się już wcześniej np. po założeniu kolczyków, pierścionków czy metalowych łańcuszków. - Przyczyną alergii na metale, z którą spotykamy się także u dentysty, jest uwalnianie się jonów z większości metali. To one łączą się z naturalnymi białkami organizmu sprawiając, że system immunologiczny zaczyna odbierać białka jako ciała obce. W efekcie organizm uruchamia reakcję alergiczną, która ma być alarmem, że coś jest nie w porządku - wyjaśnia dr n. med. Mariusz Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic w Katowicach.

Największy potencjał alergenny mają jony wyzwalane przez nikiel, w następnej kolejności liście znajdują się jony rtęci, srebra oraz kobaltu. Możemy się z nimi spotkać u stomatologa, bo właśnie z tych metali produkuje się najczęściej amalgamat stomatologiczny - masę, którą dentysta wypełnia ubytki powstałe na skutek próchnicy. Tymczasem American Dental Association podaje, że na przestrzeni ostatnich lat to właśnie amalgamat, składający się w 45% z metali, był najpopularniejszym środkiem stosowanym do wypełnień. - Dziś, z różnych powodów, amalgamat wypierany jest przez nowocześniejsze wypełnienia. Z powodzeniem zastępują go wypełnienia kompozytowe i porcelanowe, nie dość że nie powodujące reakcji alergicznych, to lepiej oddające zarówno estetykę jak i charakter naturalnego zęba. Dlatego w przypadku podejrzenia alergii należy natychmiast poinformować o niej stomatologa i poprosić o zastosowanie odpowiednich wypełnień - mówi dr Duda.



Metale wykorzystuje się również w produkcji aparatów ortodontycznych. Dla alergików, którzy chcieliby zadbać o piękny uśmiech dentyści mają dobrą wiadomość, obecnie istnieje szereg metali z których z powodzeniem produkuje się aparaty nie powodujące uczuleń. Każdy alergik powinien uprzedzić o alergii swojego ortodontę i porozmawiać z nim o możliwości leczenia za pomocą luków i zamków wykonanych ze stali nierdzewnej lub tytanu - te bowiem nie wywołują niepożądanych reakcji .

Implanty nie uczulają!

- Implanty wykonuje się z czystego stopu tytanu. Jony wyzwalane przez tytan są obojętne dla organizmu, więc reakcje alergiczne w tym wypadku nie występują. Dlatego niemal wszystkie implanty, nie tyko w leczeniu stomatologicznym, wykonuje się właśnie z tego metalu - mówi stomatolog. Tytan nie tylko nie wywołuje alergii, ale jest - jak mawiają lekarze implantolodzy - uwielbiany przez osteocyty, dzięki czemu organizm bardzo dobrze na niego reaguje.


Skoro więc same implanty nie uczulają, dlaczego po ich założeniu zdarzają się reakcje alergiczne? Okazuje się, że problem tkwi nie w implantach, a w koronach, czyli wyglądających jak ząb nakładkach, które nakłada się na implant. Obecnie używa się trzech rodzajów koron: ceramicznych na metalu, koron ceramicznych na metalu szlachetnym i koron pełnoceramicznych. Dwa pierwsze rodzaje mają bardzo zbliżoną budowę - na metalowy trzon korony przytwierdza się porcelanową nadbudowę w kształcie zęba. U alergików właśnie ten metalowy trzon może wywołać reakcje alergiczne. Trzony tworzy się ze zwykłych metali lub z mniej uczulającego złota, jednak może się zdarzyć, że nawet ta druga wersja będzie odrzucona przez organizm. - Pacjentom z alergiami od razu proponuję korony pełnoceramiczne. Wykonane w 100% z porcelany nigdy nie stwarzają problemów, nawet u osób z bardzo silnymi stanami alergicznymi - wyjaśnia dr Duda.

Na co uważać, czego unikać?


Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds wskazują, że osoby, które już wcześniej wystawiły się na działanie alergennych metali, z większym prawdopodobieństwem zareagują alergicznie na metalowe elementy używane w leczeniu dentystycznym. Fakt, że aż u aż 17% kobiet i tylko 3% mężczyzn występuje alergia na nikiel, wynika z tego, że… to kobiety częściej przekłuwają sobie uszy. Naukowcy twierdzą jednak, że ta tendencja odwraca się, bo coraz więcej nastolatków obu płci decyduje się na piercing, a on także sprzyja występowaniu alergii. Dlatego zanim zdecydujemy się na ozdobne błyskotki, warto zrobić najpierw testy alergologiczne i upewnić się, że w przyszłości nie skomplikują nam one leczenia stomatologicznego.

Każdy stomatolog, zanim przystąpi do pracy, powinien porozmawiać z pacjentem i zapytać go o występujące alergie i uczulenia. Udzielenie stomatologowi potrzebnych informacji umożliwi zastosowanie odpowiednich środków i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Większość starszych pacjentów wie doskonale, czy występują u nich reakcje alergiczne lub na co dokładnie są uczuleni. W przypadku dzieci, szczególnie tych, które po raz pierwszy odwiedzają stomatologa, można dla pewności poprosić dentystę o przeprowadzenie testu uczuleniowego. Taki test pozwoli na zastosowanie odpowiednich metod leczenia. - Na testy uczuleniowe powinni zdecydować się przede wszystkim Ci rodzice, którzy wiedzą, że ich pociechy mają skłonność do alergii, również poza gabinetem stomatologicznym - dodaje dr Duda.

Więcej na stronie: www.dudaclinic.com

Komentarze do: Alergik u stomatologa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz