Szukaj

Źle zapakowany diuretyk spowodował śmierć 90-letniego pacjenta

Podziel się
Komentarze0

W sobotę wieczorem zmarł 91-letni mieszkaniec Marsylii, który przez kilka dni zażywał Furosemid Teva 40 mg, pochodzący z serii, która mogła być źle zapakowana. Dwie partie po 950.00 opakowań tego leku moczopędnego mogły przez pomyłkę zawierać środki nasenne. Powodem śmierci pacjenta był obrzęk płuc. W domu ofiary znaleziono otwarte opakowania Furosemidu Teva, pochodzące z jednej z dwu pomylonych partii.Wszczęte zostało dochodzenie, które będzie prowadzone przez funkcjonariuszy Sûreté de la sécurité publique w Marsylii.

- Autopsję przeprowadzono w poniedziałek, jak również badania toksykologiczne, mające na celu ustalenie zależność przyczynowej między zgonem ofiary a zażyciem leku - wyjaśniał prokurator Jacques Dallest w komunikacie. - Musieliśmy z całkowitą pewnością ustalić, czy dziewięćdziesięciolatek zażył ostatnio diuretyk pochodzący z pomylonej serii, gdyż w jego domu znaleziono również opakowania pochodzące z właściwie zapakowanych partii. Trzeba było też przesłuchać pielęgniarkę i farmaceutę.
   
Diuretyki to leki powszechnie stosowane do likwidowania retencji wody, która towarzyszy zastoinowej niewydolności serca i niektórym zaburzeniom czynności wątroby, nerek i płuc. Używa się ich także do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia). Działanie moczopędne polega na zwiększaniu ilości wydalanego moczu i eliminacji nadmiaru wody, która gromadzi się w organizmie i powoduje obrzęki.    

   
Odstawienie Furosemidu może spowodować nawrót obrzęków lub zwiększyć już istniejące, może też spowodować wzrost niewydolności serca - podała ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament) w oświadczeniu opublikowanym w piątek. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko to jest jeszcze większe w podeszłym wieku, gdy równowaga organizmu jest zachwiana i jest on bardziej wrażliwy na wszelkie zmiany w prowadzonym leczeniu.
   
Teva rozpoczęła procedurę wycofywania niektórych opakowań Furosemidu Teva 40 mg po odkryciu, że w niektórych pakietach znajdowały się środki nasenne (Zopiklon, Imovane), wyprodukowane przez to samo laboratorium.

- Zostaliśmy zaalarmowani przez farmaceutę, którego pacjentka zauważyła niezwykłą senność po zażyciu leku - podano w komunikacie wydanym przez Teva. - Dochodzenie przeprowadzone w laboratorium pozwoliło zidentyfikować dwie partie leków, których mógł dotyczyć ten problem. Są to serie  Y175 (data ważności 08/2015) i Y176 (data ważności 08/2015), ich sprzedaż została zablokowana w piątek wieczorem.
   
W poniedziałek inspektorzy ANSM zostali skierowani do zakładów laboratoryjnych Teva Sens w Yonne w celu przeprowadzenia kontroli. Zespół  składa się z dwóch lub trzech farmaceutów, specjalistów ds. GMP, którzy od lat prowadzą tego typu kontrole. Celem ANSM jest zrozumienie, w jaki sposób mogło dojść do tego błędu w pakowaniu. Wprowadzenie na rynek opakowań leków zawierających nieodpowiednie tabletki jest zjawiskiem niezwykle rzadkim.
   
Według dyrektora Teva France, Ericka Roche, problem został ograniczony do mniej niż kilkuset opakowań: - Oba leki były pakowane w różnych liniach, w odległości kilku tygodni od siebie. Dotychczas nie znaleźliśmy żadnej technicznej przyczyny tej zamiany.

Komentarze do: Źle zapakowany diuretyk spowodował śmierć 90-letniego pacjenta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz