Szukaj

Zespół stopa-usta: nowa, bezpieczna szczepionka

Podziel się
Komentarze0

Brytyjscy naukowcy opracowali nową szczepionkę na chorobę "stopa-usta", która jest bezpieczniejsza i łatwiejsza w produkcji niż obecnie stosowane. Ta technika może być również użyta w produkcji ludzkich szczepionek chroniących przed podobnymi wirusami. Nowa szczepionka bowiem nie wymaga użycia żywego wirusa, co jest wielkim ułatwieniem, ponieważ FMD (ang. food-and-mouth disease) jest wysoce zaraźliwym mikrobem i manipulowanie nim jest po prostu niebezpieczne.Badanie ukazało się w Plos Pathogenes.

Prof. David Stuart z University of Oxford, który kierował tymi pracami, mówi: - FMD rozprzestrzenia się jak ogień. W przeciwieństwie do standardowych szczepionek przeciw FMD, naszą zrobiliśmy z syntetycznych powłok proteinowych, które nie zawierają zakaźnego genomu wirusa.

Powłoki te imitują proteinową otoczkę, która otacza wirusa FMD. Taka technika oznacza, że szczepionka nie musi być zamrażana, a jej produkcja nie wymaga kosztownych środków biobezpieczeństwa.


Na całym świecie co roku używa się od 3 do 4 miliardów dawek szczepionki FMD, ale w wielu regionach Azji i Afryki choroba jest poważnym problemem z powodu niedoboru specyfiku.

Aktualne szczepionki oparte są na 50-letniej technologii. Syntetyczna brytyjska szczepionka do tej pory została przetestowana na niewielkiej grupie zwierząt i okazała się skuteczna.

Badacze planują teraz opracować szersze testy oraz rozważają możliwości wprowadzenia leku na rynek.

Prof. Stuart dodaje: - Ta sama technika, którą zastosowaliśmy w produkcji naszej szczepionki, może posłużyć do opracowania szczepionek przeciwko wirusom spokrewnionym z FMD, takim jak polio albo wirus zespołu ręka, stopa i usta.

Komentarze do: Zespół stopa-usta: nowa, bezpieczna szczepionka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz