Szukaj

Zbyt dużo witaminy D może szkodzić zdrowiu?

Podziel się
Komentarze0

Znamy już tragiczne skutki niedoboru witaminy D. Jednakże najnowsze badanie duńskich badaczy pokazuje co się może stać, jeżeli konsumujemy jej zbyt dużo. Witamina D jest zazwyczaj przepisywana, kiedy chcemy zapobiec skutkom braku słońca oraz uniknąć utraty masy kostnej u osób w pewnym wieku. Jest to bardzo powszechna terapia a zaspokojenie tego deficytu jest łatwe i mało kosztowne.Jak podkreślają niektórzy eksperci należy unikać popadania w przesadę i nie przekraczać zalecanych dawek. Inaczej zalety staną się wadami.

Jedna z autorów duńskiego badania, doktor Darshana Durup, wyjaśnia - Mieliśmy dostęp do testów krwi 250 000 mieszkańców Kopenhagi. Stwierdziliśmy, że śmiertelność była większa pośród osób, które miały zbyt niski poziom witaminy D we krwi. Ku naszemu zaskoczeniu, to samo dotyczyło ludzi, którzy mieli zbyt wysoki poziom tej witaminy we krwi.

Nawet jeżeli skutki są o wiele gorsze w przypadku niedoboru, niż w przypadku nadwyżki, to jednak wzrost śmiertelności wcale nie jest mniej rzeczywisty.

Zdaniem autorów tego badania opublikowanego w przeglądzie naukowym Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, rezultaty te poddają w wątpliwość powszechnie utrzymujące się przekonanie, iż „niemożliwe jest zażycie zbyt dużej ilości witaminy D”.


Dlatego też badacze prowadzą aktualnie badania, aby dowiedzieć się od jakiej dawki witamina D z sojusznika przekształca się w wroga.

- Ważne jest, żeby prowadzić tego typu badania - podkreśla doktor Darshana Durup. - A przede wszystkim, musimy te informacje odnieść do  przypadków nowotworów, które już wcześniej wiązały zbyt wielkie ilości witaminy D z większym ryzkiem zachorowania na raka.

Doktor Laurent Chevalier, specjalista ds. odżywiania z Centrum Szpitalnego w Montpellier (CHU Montpellier) we Francji, wyjaśnia - Po przyjrzeniu się normom, które są coraz bardziej restrykcyjne stwierdzam, że około 75% Francuzów cierpi z powodu niedoboru witamin D, a nie jej nadmiaru.

Można to wyjaśnić przede wszystkim tym, że poprzednie pokolenia Francuzów o wiele bardziej żyły „na zewnątrz”. Dzisiejsze pokolenia spędzają zbyt wiele czasu przed różnego rodzaju ekranami i mają o wiele mniejszy codzienny kontakt ze słońcem, którego promienie pozwalają na produkcję witaminy D przez ciało.

Jedna rzecz jest pewna - nie jesteśmy w stanie zaspokoić swojego dziennego zapotrzebowania na witaminę D poprzez jedzenie,  przykładowo kwasów tłuszczowych omega-3 (które są składnikiem ryb) czy też witaminy C (znajdującej się m.in. w owocach cytrusowych). Należy zatem rozsądnie zażywać tę witaminę w formie suplementów diety.

- Ale uwaga na „dziką” suplementację - przestrzega jeszcze  doktor Laurent Chevalier - która może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Komentarze do: Zbyt dużo witaminy D może szkodzić zdrowiu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz