Szukaj

Wybrać kiedy i jak umrzeć, czyli czy jesteśmy gotowi na eutanazję?

Podziel się
Komentarze0

Raport komisji Dying with Dignity z Quebec National Assembly, który został opublikowany w Canadian Medical Association Journal (CMAJ), na nowo rozbudził dyskusję na temat eutanazji. Zawiera on wyniki dwuletnich konsultacji, zarówno społecznych, jak i eksperckich.Zwolennicy eutanazji przekonują, że medycznie spowodowana śmierć jest prawem pacjenta. Dlatego nie powinna być traktowana jako przestępstwo, a jako jedna z form opieki pod koniec życia.

„Wielu lekarzy i pacjentów uzna to za szokującą możliwość do rozważenia” – zauważają Dr Ken Flegel i John Fletcher, jedni z wydawców CMAJ.

„Słabi, uzależnieni od opieki pacjenci często czują się ciężarem dla swoich rodzin czy opiekunów, a niewypowiedziana opcja szybkiego rozwiązania kłopotliwego położenia może utrudnić i tak już stresującą sytuację” – piszą.


Jeżeli władze Quebeku zdecydują się na wprowadzenie rekomendowanych zmian w życie, niezbędne będzie ustanowienie prawa, które będzie chronić zarówno pacjentów, jak i osoby opiekujące się nimi, aby uniknąć jakichkolwiek nadużyć.

Do zmian w prawie niezbędne są nie tylko konsultacje społeczne w prowincji, ale także narodowa dyskusja i zaangażowanie władz stanowych.

Kwestie etyczne eutanazji są powszechnie znanym tematem debaty w Kanadzie; takim, który był do tej pory teoretyczny, ponieważ istnieje założenie, że lekarze nie zabijają ludzi.

"W Quebeku debata przechodzi z teorii w praktykę. W którą stronę pójdzie prawo? Czy reszta Kanady pójdzie tym śladem? Ci, których obchodzi odpowiedź na te pytania, powinni odezwać się teraz i zrobić to z przekonaniem” – podsumowują autorzy raportu.

Komentarze do: Wybrać kiedy i jak umrzeć, czyli czy jesteśmy gotowi na eutanazję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz